65 Yaş Aylığı Alanlar Artıyor

0 106

65 Yaş Aylığı Alanlar Artıyor

Bilindiği üzere 65 yaş aylığı gelirleri asgari ücretle aynı oranda belirleniyor. Bu yıl ki asgari ücretin artmasından kaynaklı olarak, 65 yaş aylığı almayan kişiler de bu yıl aylık alma şansına erişebilecek.

Resmî gazetede 19 Ağustos 2018 tarihinde yayımlanan ve yürürlüğe giren yönetmeliğin içeriğinde bundan öyle aynı hanede bulunan kişilerin gelirleri dikkate alınmayarak 65 aylık maaşları belirlenebilecek. Durum böyle olunca, birçok hanede bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşlara maaş bağlanmış olacak.

Kimler 65 Yaş Aylığı Alabilecek?

Kimler 65 yaş aylığı alabilecek sorusunun cevabına yönelik olarak, Son yapılan düzenlemeye göre, 65 yaşını doldurmuş her vatandaş aylık gelire sahip olacak. Önceleri aile fertlerinin gelirleri baz alınarak belirlenen 65 yaş aylığı her hanede sadece geliri az olan kişilere verilebiliyordu. Örneğin ailenin gelirinin asgari ücretin üçte birinden düşük olduğunda 65 yaş aylığı bağlanabiliyordu. Şimdi ise yapılan yeni düzenlemeler kapsamında, ailenin fertlerinin gelirleri dikkate alınmayarak, 65 yaş üstü tüm vatandaşlara yaşlılık maaşı bağlanabilecek.
Üstelik bu düzenleme ile ortaya çıkan olumlu yönler arasında, önceden evde işe başlayan bir torunun geliri yüzünden dahi 65 yaş üstü dedenin maaşı kesilebiliyordu. Bu anlamsız kesintilerin önüne geçilerek yeni 65 yaş aylığı düzenlemesi sayesinde, evde bulunan 65 yaş ve üstü vatandaşların maaşları kesintiye uğramayacak.

65 Yaş Aylığı 2021 Yılı Ücretleri

Önceki sistemden dolayı 65 yaş üstü vatandaşların maaşları memur maaşları ile indeksli olarak artış olmaktaydı. Durum böyle olunca 65 yaş aylığındaki artış çok yavaş bir şekilde gerçekleşmekteydi. Yapılan düzenlemelere göre artık bu sorun da ortadan kalkmış oldu.
2020 Yılında en son altı ay içerisindeki enflasyon miktarlarının belirlenmesinin ardından ocak ayı itibari ile 65 yaş aylık alan kişilerin maaşlarında artış olacak. Dolayısı ile 65 yaş aylığı 2021 yılı ücretleri ilk altı ayda 763,67 Lira tutarına ulaşmış olacak. Ocak ayında maaşlarını çeken vatandaşlar 1 aylık farktan dolayı 815,84 TL maaş almışlardı. Bunun akabinde 65 yaş aylığına toplam 52,17 TL zam gelmiş oldu.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021