A’dan Z’yee Yeni Tip Koronavirüs

0 34

A’dan Z’ye Yeni Tip Koronavirüs

Yeni tip koronavirüs, İngiltere başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde daha görülerek büyük bir endişe yaratmaktadır. Özellikle İngiltere’nin birçok bölgesinde yeni vakaların çoğunda rastlanılan Covid-19’un mutasyonu olduğu düşünülen yeni tip koronavirüs, ülkeleri alarma geçirmiş durumdadır. Ülkemiz bazında hemen İngiltere’ye olan uçuşları askıya alarak çeşitli önlemler oluşturulmaya çalışılmıştır. Hala tam olarak Covid-19 ile arasındaki ciddi farklar tam olarak belirlenemese de uzmanların açıklamalarına göre bu yeni tip koronavirüs bulaşma hızı açısından çok daha hızlı ve etkilidir. Uzmanlar bu yeni vaka artışlarının özellikle Avrupa ülkeleri bazında bu virüs endeksli olduğunu düşünmektedirler.

Yeni Tip Koronavirüs Nedir?

İngiltere’nin özellikle doğusunda vaka artışlarındaki hızlı yükseliş uzmanları şaşırtmış ve enfekte olan insanlar üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda uzmanları çok şaşırtan bir gelişme yaşanmıştır. Mutasyona uğrayan Covid-19 virüsü daha hızlı bulaşabilen bir hale gelen yeni tip virüsüne dönüşmüştür. Birleşik Krallık Sağlık Bakanı tarafından doğrulanan ve kontrolden çıktığı belirtilen bu yeni tip koronavirüs hem İngiltere’yi hem de dünyayı ciddi şekilde önlemleri arttırmaya, çok daha katı kısıtlamalar getirmeye itmiştir.

Virüs Mutasyonu Nasıl Oluşur?

Vücut maruz kaldığı virüse bir süre sonra antikor üretmeye başlamaktadır. Antikorlar hücresel bazda virüsle savaşmaya başladığı için vücut, virüse karşı bir tanıma durumu yaşamaktadır. Bu durumda virüsler deyim yerindeyse hücrelere daha kolay ulaşabilmek adına daha vücuda girmeden kılık değiştirirler yani mutasyona uğrarlar. Böylece vücut tanımadığı virüse karşı antikor da üretemediği için hızlı bir enfekte evresi yaşamaktadır. Yeni tip koronavirüs de tam olarak bu şekilde mutasyona uğramıştır.

Mutasyon Virüs Neden Daha Hızlı Yayılıyor?

Uzmanların araştırmaları sonucu yeni tip koronavirüsün hücrelerinde, iki amino asitin eksik olduğu fark edilmiştir. Bu hücre silinmesi koronavirüsün vücut tarafından tanınmadan ve fark edilmeden yayılmasını sağlayabilmektedir. Bu nedenle yeni tip koronavirüs vücudun antikor üretmesine izin vermeden daha hızlı yayılmaktadır.

Aşı Mutasyon Virüste Etkili Mi?

Aşılar oluşturulurken zaten uğrama potansiyeline sahip olan Covid-19 ve değişkenlerinin göz ardı edilmediği belirtilmektedir. Bu sebeple üretilen aşılar vücudu antikor üretmesi konusunda uyarmak adına tüm mutasyon türlerinde etkilidir. Bu konuda fikir veren hem uzmanlar hem de aşı üreticileri çok net bir şekilde aşının yeni tip koronavirüs üzerinde etkili olacağını belirtmektedirler. Uzmanlar aşının etkisiz olabilmesi için virüsün birkaç kez mutasyon geçirmesinden daha fazlasına ihtiyacı olduğunu belirtmişlerdir.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

 

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021