Aşırı halsizlik neden olur? Sürekli yorgunluk hissine ne iyi gelir? Halsizliğe doğal tedaviler

0 20

Belli bir nedene bağlı olmadan sürekli olarak yorgun hissetme, bazı hastalıklardan kaynaklı olabilir. Hareketsiz ya da efor sarf etmesi gereken bir iş yapmadığı halde sürekli yorgun ve halsiz olan birinin tanısı konulmamış bazı hastalıklarının olabileceği düşünülmektedir. Günlük hayatımızda en bazit işleri yaparken dahi çabucak yorulma, halsizlik ve bunlarla birlikte baş dönmesi yaşanması, dikkate alınması gereken bir durumdur ve doğru tanının konulması için doktora gidilmesi gerekir.

AŞIRI HALSİZLİK NEDEN OLUR?

Gün içinde yorucu ve koşturmalı işler yapılmadığı halde sürekli yorgun hissetme durumu kişinin yaşam kalitesinin düşmesine ve keyifsiz olmasına neden olmaktadır. Yorgunluk ve halsizlik hissi bazen yaz aylarında aşırı bunaltıcı sıcaklardan kaynaklı görülürken bazen kişinin uzun süre hareketsiz kalmasına bağlı olarak miskinleşmesinden dolayı görülmektedir. Ancak kronik yorgunluğun altında bazı hastalıkların olması da muhtemel bir durum olduğundan gerekli kontrollerin yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Günlük hayatımızda görülen yorgunluk ve halsizliğin olası nedenleri:

1- Kansızlık: Halsizliğin en yaygın görülen nedenlerinden biridir. Anemi hastalığı olan kişilerde genellikle ciddi halsizlik, çabuk yorulma gibi belirtiler görülmektedir. Bundan dolayı halsizlik olan kişilerde kansızlık olma ihtimali göz önünde bulundurularak doğru tedavinin uygulanması gerekir.

3- Karaciğer Hastalığı: Kandaki toksinlerin temizlenmesini yavaşlatan karaciğer hastalıkları, kişinin halsiz olmasına ve enerjisinin düşmesine neden olmaktadır.

2- Depresyon: Aşırı mutsuzluk, stres ve kaygı kişinin yaşam enerjisini düşürerek halsiz olmasına neden olmaktadır. Psikolojik bir neden olan depresyon kişinin çabuk  Kandaki toksinlerin temizlenmesini yavaşlatan karaciğer hastalıkları, kişinin halsiz olmasına ve enerjisinin düşmesine neden olmaktadır.

4-Böbrek Hastalıkları: Böbrek yetmezliği olan kişilerin çoğunda görülen yorgunluk ve halsizlik görülmektedir.

5- Mevsimsel Nedenler: Yaz aylarında görülen aşırı sıcaklar, kişilerin güne başlarken dahi yorgun olmalarına ve gün içinde hemen halsizleşmelerine neden olmaktadır.

HALSİZLİK VE YORGUNLUĞA NE İYİ GELİR?

Yorgunluk ve halsizlik şikayetleriyle doktora giden fakat kronik yorgunluğun altında herhangi bir hastalığın olmaması durumunda doğal ve bitkisel çözümlerle tedavi etmeye çalışılabilir. Özellikle psikolojik nedenlerle görülen yorgunluğun bazı alışkanlıkların değiştirilmesiyle tedavi edilmesi mümkündür. Halsizlik şikayetlerine karşı yapılması önerilen bitkisel yöntemler:

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği yorgunluğa iyi gelen kür, 2 adet havuç ve 10 adet kuru incir ayrı arı yarımşar litrelik kaynayan suların içinde 10 dakika kısık ateşte kaynatılır. Ardından 2 ayrı kapta hazırlanan havuç ve incir suları temiz bir şişede karıştırılır. Bu şekilde buzdolabında muhafaza edilir ve 20 gün boyunca kahvaltılardan 10 dakika kadar önce tüketilir. Hazırlanan kür 2-3 günde bir tazelenmesi gerekir.

Halsizlik, doğru ve sağlıklı beslenmek birçok rahatsızlığın önüne geçtiği gibi halsizlik ve çabuk yorumlanın da önüne geçmektedir. İyi beslenmiş ve ihtiyacı olan besin değerlerini almış bir bedenin daha enerji dolu olmasına ciddi katkı sağlamaktadır. Bunun için kişinin alerjisinin olmadığı, günlük ihtiyacı olan besin değerlerini almış bir kişinin gün içinde daha az yorulduğu uzmanlar tarafından nakledilmektedir.

Gün içinde çok az hareket etmek de halsizliğe neden olmaktadır. Hareketsiz yaşama alışmış birinin gittikçe miskinleşmesi, daha az hareket etme istediği getirdiğinden gün içinde daha hızlı yorulmasına neden olmaktadır. Bunun için doğru beslenme ve kürler yapmanın dışında günlük düzenli olarak egzersiz yapmak bedenin rahatlamasına, zinde kalmasına katkı sağlayacaktır. Evde ya da spor salonlarında yapılan egzersizlerin dışında doğa yürüyüşleri hem ruhun dinlenmesine hem de bedenin harekete geçmesiyle zinde kalmasına yardımcı olacaktır. Bundan dolayı gün içinde 1 saat kadar yeşillik bir alanda yürüyüş yapılması da tavsiye edilebilir.

 

Kaynak : HABER7

office 365 satın al

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021