Beden Dili Ve Kullanımı

0 46

VÜCUT DİLİNİZ NE SÖYLÜYOR?

Vücut Dili Nedir?

Vücut dili ne anlama geliyor kısaca tanımını yapalım. Vücut dili duruşumuzdan, jest ve mimiklerimizden, veya göz hareketlerimizden oluşan bir bütünlemedir. Ayrıca bu bütünleme zihinsel ve fiziksel faaliyetlerle desteklenir. Bir tür sözsüz iletişimdir. Bizler konuşuyoruz evet, fakat çoğu zaman beden dilimizin de konuştuğunu unutuyoruz. Beden dilimizin de kendine özgü konuşma tarzı ve kuralı vardır.
İnsanlar 3 şekilde iletişim kurarlar ve vücut dilimiz bu iletişimde en önemli faktördür. Hatta yüzde oranı verecek olursak beden dilimiz iletişimimizin %55’ini, kelimelerimiz ise sadece %7’sini oluştururken geri kalan %38’lik kısım ise ses tonumuz kapsıyor. Sizlerin de anlayacağı gibi harflerimizin etkisi yeterince az duruyor. Şimdi gelelim beden dilimizin kurallarına;

Beden Dili Kuralları

Dikkat Edilmesi Gereken Birkaç Maddeye Göz Atalım

-Göz Teması: Konuşma gerçekleştirdiğimiz kişiyle göz teması kurmamız iletişimimiz için sağlam bir başlangıç olacaktır. Çünkü ne kadar göz teması kurarsak o kadar dinlediğimizi belli etmiş oluruz.
-Yüz ifadesi: İlgili ve dikkatli bir yüz ifadesi kendisini her koşulda belli eder. Karşımızdaki kişiye onunla ilgilendiğimiz mesajını vermeliyiz. Bu iletişim kurduğumuz kişiyi de rahatlatacaktır.
-Beden Duruşu: Eğer ayakta isek dik ve sağlam bir duruş, oturuyorsak yine dik ve geride bir tutum sergileyebiliriz. Bu bizi rahatlatır, karşımızdaki insana da güven veririz.

Beden Dili Tablosu

1)Bezgin ve mutsuz bir duruş: Omuzlar aşağıda, güvensiz ve bezgin bir duruş sıkıldığımız ve artık dinlemek istemediğimiz anlamına gelir.

2)Abartılı el kol hareketleri: El kol hareketlerini abartırsak itici bir tutum sergileriz, onun yerine yerli yerinde davranışlar ve sadelik her zaman öndedir.

3)Konuşurken saate bakmak: Sanırım sıkılmaya başladık.. Öylemi? Peki nasıl anlıyoruz? Zaman geçmemeye başladı, neden zaman geçmiyor? Daha 2 dakika geçmiş. Halbuki az öncede 2 dakika geçmişti. İşte böyle arkadaşlar eğer yetişmemiz gereken bir yer yoksa devamlı saate bakmamız bulunduğumuz ortamdan ya da muhabbette sıkıldık demektir.

4)Gözleri kaçırmak: Genelde yalan söylenir derler ama ben daha çok utangaçlık olduğunu düşünüyorum. Eğer karşımızdaki insandan bir şey saklamıyorsak, ondan utanıyoruz demektir.

5)Kolları çapraz yapma: Eğer hangi anlarda bu hareketi yaptığınızı düşünürseniz cevabı bulmakta zorlanmazsınız. Yani iletişimi kesmek ya da dinlemek istemememizden kaynaklı.
Bizlerin telefon tutuşlarımız dahi beden dilimiz hakkında bilgi vermektedir. En basitinden bir çöp poşetini nasıl ki bir iki parmağımızla tutuyoruz aynı şey telefon görüşmelerimizle de doğru orantılıdır. Ne hissettiğimizi ya da ne hissedildiğini buradan dahi anlayabiliriz.

BİR İNSANIN HARAEKETLERİ, SÖZLERİNDEN DAHA YÜKSEK SESLE KONUŞUR. (Dale CARNEGİE)

Evet bazen ağzımızdan çıkanlar yanlış anlaşılmalara sebebiyet verir lakin kelimelerimizle davranışlarımız uyuşmuyorsa davranışlarımızın yani beden dilimizin dikkate alındığını unutmamalıyız.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021