Çin Aşısı Güvenli Mi ?

0 23

Koronavirüs 2020 Aralık ayından itibaren Çin’in Wuhan kentinde başlayarak, kısa bir süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Salgının yayılması ile bir buçuk milyonu aşkın insan hayatını kaybetti.

Çin, Almanya ve İngiltere aşı çalışmalarında ilerleyerek, kendi aşılarını üretmeyi başardılar. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalara göre 2021 Nisan-Mayıs aylarında yerli aşının da çıkacağı yönünde bilgiler verdiler. Çin aşıları Türkiye’ye ulaştı ve vatandaşlara uygulanmaya başlandı. Peki Çin aşısı güvenli mi? Çin aşısı ne kadar güvenli? Yazımızda bu soruların cevaplarını arayacağız.

Çin Aşısı Ne Kadar Güvenli?

Uzmanların görüşleri doğrultusunda, aşılar oldukça güvenilir görünüyor. Sosyal medyada bazı kişilerin aşı karşıtı yaptığı yorumlar ve propagandalar, uzmanların görüşlerine göre kesinlikle yanlış bir tutum. Çünkü şu an ki duruma bakılacak olursa, Koronavirüs salgınını aşısız kesinlikle yenmemiz mümkün görünmemekte. Bu salgının önüne geçilebilmesi için ülkenin %80’i aşılanmak zorunda. Yine geçmişteki araştırmalar sonucunda günümüze kadar gelen bilgiler, her türlü hastalığı ve virüslerin sadece aşı yöntemiyle önüne geçildiğinin kesin kanıtları bulunmakta. Örneğin, tetanos, kızamık, difteri, çiçek, kolera, tifo, boğmaca gibi birçok bulaşıcı ve ölümcül hastalığın tedavisi aşı yöntemiyle bulundu. Bu hastalıkların ölümcüllüğü aşı sayesinde ortadan kalkmış oldu.

Sinovac Aşısı Türkiye’ye Geldi

Sinovac aşısı şu an Türkiye’ye geldi ve ilk olarak sağlık çalışanlarından başlanılarak, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza uygulanmaya başlandı. Daha sonrasında, Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde yer alan kayıt bölümünden kaydını gerçekleştiren her vatandaş, sırası geldiğinde aşılarını vurdurabilecek.

Aşı karşıtlarının düşüncelerine bakacak olursak, aşıların kesinlikle güvenilir olmadığı ve şimdi ya da ileride aşı vurulan herkesin hasta olacağı yönünde. Daha da kötüsü ileride insanların genetiğinin değiştirilmesi yönünde olan düşünceleri, insanların daha çok panik olarak, aşı vurulma isteklerinin körelmesine yol açmakta. Ayrıca Koronavirüs aşıları yolu ile insanlara mikroçip gibi cihazların takılacağını ileri sürenler de bulunmakta. Elbette ki bunların hepsi tamamen hayal ürünü.

Uzmanların kesin verdiği bilgiler doğrultusunda, Sinovac aşısı kesinlikle güvenilir ve acilen insanların Koronavirüs aşısı olmasını kesinlikle vurgulamaktadırlar. Eğer salgını kontrol altına alabilmek ve eski yaşantımıza geri dönmek istiyorsak, uzmanların tavsiyesi tüm herkesin mutlaka aşı olması yönünde.

 

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021