CİNSEL SORUNLARIMIZI SAKLIYOR MUYUZ?

0 23

 

CİNSEL SORUNLARIMIZI SAKLIYOR MUYUZ

Cinsel sorunlarımız hemen hemen her yaşta oluşabilir ve ortaya çıkabilir. Bu sorunların nedenleri bazen son derece basit olurken, bazen de oldukçaa önemli olabilir.

Cinsel yaşam hem bitolojik, hem psikolojik ve hem de kültürel sebepleri olabilen oldukçaa karmaşık bir yapıdır. Cinsel yaşamı etkileyen çok sayıdaki organ, 30 civarında olan kimyasal madde ve hormonun oluştuğu süreç içinde sorunsuz devam etmesi mümkün değildir. Her zaman belli arızalar olacaktır. Bu arızaların her zaman yaş ile de ilgisi olmayabilir.

Cinsel sorunlar Dünyadaki her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de yaygındır. Ancak ülkemizde cinsel sorunlar çok fazla bir şekilde saklandığı için , bu vakaların sayısı hakkında bilgi sahibi olamıyoruz. Ortalamalara bakarsak her 3 kişiden birinin cinsel yaşamı boyunca belli bir sorun yaşadığı mümkündür. Bizim ülkemizde cinsel eğitim eksik olduğundan ve cinsellik üzerine konuşmanın ayıp sayıldığı için cinsel sorunların yayılması ve tedavilerinin mümkün olamaması sonucu ortaya çıkıyor. Ülkemizde en fazla görülen cinsel problemler erkeklerde sertleşme problemi, erken boşalma ve cinsel isteksizlik; kadınlarda ise vajinismus ve yine cinsel isteksizliktir. Özellikle gençler arasında cinsel birleşmeyi başaramama ve yeterince sertleşeme sorunları sıkça görülür.

Cinsel sorunların çözülememsindeki ana etken cinsel bilgi eksikliğidir. Özellikle okul çağı zamanında cinsel eğitim hiç verilmediğinden cinsel sorunlar çözülemeden, saklanarak giderek büyüyor.

Halk arasında kulaktan dolma bazı konuşmalar yaygındır. Örneğin, cinsel ilişkiyi erkek başlatır ve sonlandırır. Veya uyarılan ve sertleşen erkek boşalmaz ise hastalanır. Bu sözler tamamıyla yanlıştır.

Cinsel isteksizlik her zaman da ürolojik veya psikolojik olmayabilir. Bazı durumlarda bir hastalığın belirtisi de karşımıza cinsel isteksizlik olarak çıkabilir. Örneğin şeker hastalığı veya troid sorunu gibi. Hipertansiyon da cinsel isteksizliğe yol açabiliyor.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

 

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021