Corsair iCUE 5000 Serisi Kasa İncelemesi

0 9

Özellikleriyle dikkatleri çeken Corsair iCUE 5000 serisinden 5000D AirFlow ve 5000X RGB  inceleme masamızda. Corsair 4000 serisi üzerine neler eklemiş bakıyoruz.

 • 00:00 – Intro: Corsair 5000D AirFlow ve 5000X RGB 00:22 – Biri beyaz, diğeri siyah…
 • 00:40 – MidTower ancak Extended ATX destekliyor. ,
 • 01:02 – Ölçüler.
 • 01:09 – Karşılaştırma için Corsair iCUE 220T kasa ve ölçüleri.
 • 01:23 – 5000D AirFlow ve 5000X RGB farkları.
 • 02:07 – Özel sıvı soğutma için ek destek, arka, ön ve üst seçenekleri. İkisini kullanabiliyorsunuz.
 • 02:40 – Hangi kasada, hangi fanlar var? Anti girdap özelliği ne?
 • 03:10 – Güç kaynağı gizleyicisi ek aksesuarı.
 • 03:25 – Kablo yönetimi ve arka kapak.
 • 04:00 – Kablo gizleyici ve kablolama geçitleri.
 • 04:17 – Dikey ekran kartı montajı desteği.
 • 04:33 – RAM yüksekliği ve üst radyatör için ek mesafe.
 • 05:00 – Fan kontrolcü farklarına bakıyoruz.
 • 05:15 – Fan ve radyatör desteği, 120 vs 140 mm fanlar.
 • 05:33 – 2 Adet 360 mm radyatör takmak mümkün. Peki 280 mm?
 • 05:50 – Bu kasalar kimin için?
 • 06:00 – Toz filtre ve panel sistemleri.
 • 06:22 – Bileşen boyutları? Soğutucu yüksekliği, güç kaynağı ve ekran kartı uzunluğu.
 • 07:00 – Depolama yuvalarına bakalım.
 • 07:15 – Kasa önü tuş ve giriş çıkışlar.
 • 07:35 – Tavsiye edilen Türkiye fiyatı.
 • 07:47 – 4000 Serisine göre 5000 serisi nasıl?
 • 08:13 – Sonuç olarak yeniden tasarlanmış 5000 serisi sıvı soğutma için çok daha zengin seçenekler sunuyor ve üst düzey bir sistem için hazır.

Corsair iCUE 5000D Airflow ve 5000X RGB modelleri, daha önce incelediğimiz iCUE 4000D Airflow ve 4000X RGB modellerinin üzerine, daha büyük, daha güçlü sistemler toplamak isteyenler için geldi. Bunlar daha iri kasalar ve yeni tasarımlar.

iCUE 5000 serisi Corsair’ın güncel, Mid-Tower boy üst seviye bilgisayar kasaları. Seri Extended ATX form faktöründe büyük anakartlara kadar destek veriyor. Mid-Tower desek de, kasa bu sınıflandırmanın sınırlarında bir noktada, yani Full Tower boyutlarına çıkmadan, daha büyük kasaların sunduğu bütün imkanları sağlamak için tasarlanmış bir seri olmuş.

Malum her Mid-Tower kasa bir değil, bu modeller 520mm uzunluk, 245mm genişlik ve 520mm yüksekliğe sahip. Karşılaştırma olması için yine Mid-Tower sınıfına giren ama daha küçük boyutlu bir kasa olan Corsair 220T’ye baktığımızda 395mm uzunluk, 210mm genişlik ve 450mm yükseklik görüyoruz.

5000 Serisinde Alt modeller

Farklı ihtiyaçlara göre 5000 serisinin birkaç versiyonunu üretmiş Corsair, bu yaklaşımı 5000 serisi öncesinde de görmüştük. Kullanıcıların istekleri ve bu kasalar içinde topladıkları sistemlerin ihtiyaçları da oldukça farklılaşabileceği için bu tür farklı alt modellerin sunulması bizce de faydalı bir yaklaşım.

Bize inceleme için gelen modeller 5000D AirFlow ve 5000X RGB. Corsair kasalara aşina olan pek çoğunuz sadece bu isimlerden bile neyin ne olduğunu anlamıştır diye tahmin ediyorum. 5000D AirFlow modeli görmekte bu beyaz model. Maksimum hava akışı için optimize edilmiş. Önünde ve üzerinde delikli metal yüzey kullanılmış. 5000X RGB’nin ise 4 tarafında da karartılmış temperli cam var. Temperli camlar pleksilere göre daha ağır ve çizilmeye dayanıklı oluyor. Yine de kırılmaz değiller, çok sert bir darbe ile kırıldıklarında da kesici olmayacak yani az zararlı olacak şekilde dağılıyorlar, bu güvenlik açısından önemli.

5000x bu anlamda çok hoş gözüken bir kasa. Cam kullanılmasına rağmen ön ve üst kapakların kenarlarında hava akışı için yeterli boşluğun bulunduğunu görmek güzel. Çok sayıda fan desteği olan böyle bir kasa için bu oldukça önemli.

5000 Serisi Kasaların Ortak Özellikleri ve Farklılıkları

5000 serisi kasaların belki de en öne özelliği yan kapağa, yani anakarta paralel şekilde 360’lığa kadar radyatör takılabilme seçeneği. Özel sıvı soğutma hayranları için bu kasayı cazip kılan bir özellik.

Ancak tabi boyut kısıtlamaları sebebiyle bu yan kapağa bir radyatör taktığınızda kasa önüne herhangi bir radyatör takamıyorsunuz. Birinden birine seçmeniz gerekiyor.

Ayrıca fan artı radyatör girebilmesi için kablo gizleyici metal plakayı da çıkarmanız gerekiyor. Bunlar kasa boyutlarını göreceli olarak ufak tutarken, bu soğutma desteklerini eklemenin gereklilikleri.

Kasalara daha yakından baktığınızda 5000X RGB ile birlikte gelen fan sayısı ve fanların cinsinde de farklılıklar görüyorsunuz.

RGB modelde kasanın önüne takılı şekilde 3 adet Corsair SP RGB Elite fan geliyor. Bunlar PWM destekli ve göbekten aydınlatmalı RGB fanlar. Ayrıca anti girdap özellikli yani havayı dağıtmadan daha uzağa taşılabilen tasarıma sahipler. Fanların arkasında gördüğümüz bu plastik parçalar anti girdap özelliğini sağlıyor.

Kasanın 5000D AirFlow modelinde aynı fanların RGB’siz versiyonlarını görüyoruz. Ve 5000D Airflow’da bu fanlardan bir tane önde, bir tane arkada olmak üzere toplam iki adet bulunuyor. AirFlow için ek fan alıp almamak size kalmış, ancak fiyatı daha hesaplı.

Her iki kasanın içinden kasayı oldukça modüler kılan bir parça çıkıyor. Bu parça güç kaynağı gizleyicisinin uzunluğunu kısaltmanıza ve ön tarafa daha kalın radyatörler takabilmenizi sağlıyor.

Kablo Yönetimi

Kablo yönetimi konusunda devasa Obsidian 1000D’nin arka kapağını andıran bir tasarım görüyoruz.

Arka kapağı açtığınızda direk kablolarla karşılaşmıyorsunuz çünkü kablolar bu gizli bölme içinde saklanıyor. Bu tasarımın, arkasında temperli cam olan 5000X RGB’ye daha çok avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Çünkü bablo karmaşası tamamen ortadan kaldırılabiliyor böylelikle.
Corsair burada 2.5 cm’lik kablo yönetim boşluğu ayırmış ki 24 pin anakart güç kablosu gibi en kalın kabloları bile sorunsuz yönetebilecek bir alan sağlıyor bu. Bununla birlikte kasayla birlikte verilen tam 12 tane cırt cırtlı kablo bağı sayesinde plastik kelepçelerle uğraşmadan kolaylıkla kablolarınızın düzenini değiştirebiliyorsunuz.

Anakarta paralel şekilde çıkarılabilir, dev bir kablo gizleyici yer alıyor kasada. Bu gizleyicinin arkasında 2 adet büyük kauçuk kablo geçit kanalı bulunuyor. Anakartın altında ve üstünde kablolama için geniş ve çok sayıda geçit olduğunu görüyoruz.

Dikey Ekran Kartı Desteği

Sıvı soğutmalı ekran kartlarının estetik avantajını vurgulamak isteyen kullanıcılar için dikey ekran kartı desteğini görmekteyiz. PCI Express uzatma kablosu alarak güç kaynağı gizleyicisinin üzerine 2 vidayla monte edip, ekran kartınızı bu şekilde kullanabiliyorsunuz.


Sıvı Soğutma için Biçilmiş Kaftan

Küçük kasalarda hazır ya da özel sıvı soğutmalı sistem toplayanların en çok başını ağrıtan konulardan birisi de üste takılan radyatörlerin bellek soğutucularına değmesi ve yüksek soğutuculu bellek kullanımına izin vermemesi olur.

Bu kasanın fazladan yüksekliği sayesinde böyle bir sorun yaşamayacağınızı söyleyebilirim. Tipik 30mm kalınlıkta radyatör artı 25mm’lik fan kullandığınızda fazlasıyla boş alan kalıyor.


Kontrolcüler

Modeller içerdiği fan kontrolcü çeşitlerinde de farklılaşıyorlar. Örneğin 5000D AirFlow modeli 6 fanın devir hızlarını kontrol etmenizi sağlayan PWM destekli bir kontrolcüye sahipken, 5000X RGB buna ek olarak bir de 6 fana kadar destek sağlayan Node Core RGB kontrolcüye sahip.

Fan ve Radyatör Desteği

3 öne, 3 yukarıya, 3 yana, 1 de arkaya olmak üzere toplamda 10 tane 120mm’lik fan takabiliyorsunuz Corsair 5000 serisi kasalara, buna karşılık sadece 4 adet 140mm’lik fan desteği var. Bu nedenle 120mm’lik fan tercih etmek daha mantıklı olacaktır bu kasayla.


Radyatör desteği konusunda da yine etkileyici bir kasa. Toplam 2 tane 360’lık radyatör alabiliyor. Bunlar öne, üste ve yan taraflara takılabiliyor. Eğer 280’lik radyatörü olan hazır sıvı soğutucular kullanıyorsanız yine bunları öne ya da üste takabiliyorsunuz.

Gerçekten yüksek performanslı bir sıvı soğutma sistemi toplamak isteyen ancak Obisidian 1000D kadar büyük bir kasa istemeyenlere alternatif oluşturabilecek bir ürün diyebiliriz 5000 serisi için.

Paneller ve Toz Filtreleri

Hem 5000D Airflow hem de 5000X RGB modelinde ön ve üst paneller çektiğinizde kolaylıkla çıkarılabiliyor. Bu panellerin altında büyük toz filtrelerini görüyoruz.

Kasanın yan tarafına da fan takılabildiği için Corsair yan kapağı delikli yapmış ve buraya da büyük bir toz filtresi koymuş. Yine her iki modelde de bu toz filtresi kolayca çıkarılıp yıkanabiliyor. Son olarak bir de güç kaynağı yuvasının altında bir toz filtresi görüyoruz.Sınırlamalar

Kasanın alabileceği alabileceği bileşen boyutları da ortalama bir mid-tower kasanın üzerinde. Örneğin 170mm yükseklikte işlemci soğutucuları destekleniyor.

Yani gidip devasa Noctua NH-D15 gibi 165mm yüksekliğe sahip hava soğutucularını kullanabiliyorsunuz. Takabileceğiniz maksimum güç kaynağı uzunluğu 225mm.

Corsair AX1500i gibi piyasada bulabileceğiniz en güçlü güç kaynaklarını bile bu kasayla kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Son olarak kasanın 420mm uzunlukta ekran kartlarıyla uyumlu olduğunu belirtelim. Devasa RTX 3090’ın bile sadece 336mm uzunlukta olduğunu düşünürsek bu konuda başınızın ağrıması çok düşük ihtimal.

Depolama

Depolama yuvalarına gelirsek, kasanın güç kaynağı yuvasının hemen yanında çıkarılabilir sabit disk kafesi olduğunu görüyoruz.

Eğer aranızda hala mekanik sabit disk kullanan varsa; ki her geçen gün bu sayı azalıyor, buradaki yuvaya 2 adet 3.5inçlik disklerinizi takabiliyorsunuz. Bununla birlikte kasa 4 adede kadar 2.5inçlik disk takabilmenize izin veriyor.

Ön Giriş/çıkış Yuvaları

Kasa önü giriş çıkış yuvalarına baktığımızda 2 adet USB 3.1 tip A’ya ek olarak bir de tip-c yuva görüyoruz. Hemen yanında birleşik analog kulaklık ve mikrofon yuvası var. Ve tabii ki yuvaların yanlarında aydınlatmalı güç tuşu ile reset tuşları bulunuyor.

4000 serisinde sadece 1 tane tip a yuva bulunduğunu düşündüğümüde bu sayıyı artırmaları iyi olmuş.

Sonuç değerlendirme

5000D Airflow modelinin tavsiye edilen Türkiye satış fiyatının 1600 ile 1700TL aralığında olduğunu görüyoruz. 5000X RGB modeli ise stoklara henüz girmediği için Türkiye fiyatı oluşmuş değil ancak içindeki extraları sebebiyle 5000D Airflow’un bir miktar üzerinde olacağını kestirmek zor değil.

Bu fiyatlar 4000 serisinin yaklaşık 600-700TL üzerinde ama bizce bu farkı hakediyor çünkü 4000 serisiyle kıyasladığınızda büyük farklar içeriyor kasa.

Kablo yönetimi, yüksek sayıda fan ve radyatör desteği gibi. 4000 serisi de halen pek çok ihtiyacı karşılayan güzel bir kasa ama 5000 serisi ilerde belki özel sıvı soğutma yaparım diye o ihtimale açık kapı bırakmak isteyenler için ideal bir kasa. Kasanın hemen her tarafının baştan tasarlandığını ve özel sıvı soğutmadaki ihtiyaçların gözetildiğini görüyoruz.

Kaynak :Technopat

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021