Covid İkinci Dünya Savaşından bu yana en fazla ölümü gördü

0 59

Covid salgını, aşırı ölümlerin İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Birleşik Krallık’taki en yüksek düzeyine yükselmesine neden oldu.

2020’de 697.000’e yakın ölüm meydana geldi – önceki beş yılın ortalamasına göre beklenenden yaklaşık 85.000 fazla. Bu,% 14’lük bir artışı temsil ediyor – bu da onu 75 yıldan uzun süredir aşırı ölümlerdeki en büyük artış yapıyor.

Ölümlerle ilgili veriler kafa karıştırıcı olabilir.

Bir yandan, aşırı ölümler İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyedeyken, diğer yandan, ölüm oranları, yaş ve nüfusun büyüklüğü hesaba katıldığında, ‘sadece’ on yıldan biraz daha uzun bir süredir en kötü seviyededir.

Bu nasıl yorumlanmalı?

Aşırı ölüm, temelde, önceki birkaç yıla göre beklenenden daha fazla insanın öldüğünün bir ölçüsüdür.

Açıkçası, 2020’de salgın nedeniyle ölümlerde büyük ve beklenmedik bir artış görüldü, tıpkı İkinci Dünya Savaşı’nın ani bir sıçramaya yol açması gibi.

Ancak bu sıçramaların ölme şansını ne kadar etkilediğini belirlerken, nüfusun yaşını ve boyutunu dikkate alan yaşa göre standartlaştırılmış ölüm oranı olarak bilinen bir ölçü önemlidir.

Pandeminin son on yılda kaydedilen ilerlemeyi geri aldığını gösteriyor. Bu önemlidir – özellikle de virüsün yayılmasını durdurmak için kilitlenmelere ve sosyal mesafe önlemlerine rağmen bu gerçekleşti.

Ancak, son 12 aydaki ölü sayısını daha geniş bir bağlamda ele almaya da yardımcı oluyor.

King’s Fund CEO’su Richard Murray, Covid ölümlerinin son haftalarda enfeksiyonlardaki artıştan sonra artması göz önüne alındığında resmin daha da kötüye gideceğini söyledi.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021