Covid19 Ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?

0 26

 

 

Covid-19 ve Grip Nasıl Ayırt Edilir?

2020 Mart’tan beri hayatımızı esir alan Covid-19 hız kesmeden can almaya devam ediyor. Son günlerde kışın gelmesi ve virüsün etkisini daha fazla gösterir oluşu herkesin kafasının karışmasına neden oluyor. Kendini rahatsız hissetmeye başlayanlar acaba grip miyim yoksa virüse mi yakalandım diye endişe duyuyorlar. Uzmanlar kışın gelmesiyle beraber vakaların artış göstereceğini tahmin etmişti, şimdi ise grip ve covid-19 arasındaki fark nasıl anlaşılacak bu tartışılıyor.

Covid-19 En Belirgin Özellikleri Neler?

Covid-19 yeni çıkan bir virüs olduğu için doktorların dahi kafasını karıştırıyor, belirtiler ise sadece hastaları gözlemleyerek anlaşılıyor. Grip, nezle gibi hastalıklardan en çok ayırt edici özelliği ise bir türlü geçmek bilmeyen öksürük, koku ve tat almanın bozulması, yüksek ateş ve şiddetli vücut ağrıları olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu belirtiler gripte de görülebilir ancak covid-19 bunların daha şiddetli görülmesine neden olur. Örneğin kişi koku ve tat alma yetkisini gripte hafif kaybederken korona virüste tamamen yok olur.
Bulaşma Yolları
Bulaşma yolları elbette en ayırt edici özelliklerinden biridir, korona virüs tamamen bulaşıcı bir hastalıktır ancak grip genelde bulaş göstermez. Virüs taşıyan bir kişi öksürdüğünde veya nefes alıp verdiğinde küçük damlacıklar yayılır veya ağızdan kişiden kişiye bulaşır. Damlacıklar kişilere ve nesnelere bulaşarak kişilere oradan da ellerinden göz, burun, ağız yoluyla yayılır. Bir kişi bu bulaş yollarından biriyle bu belirtileri gösteriyorsa muhtemelen korona virüse yakalanmıştır. Ardından burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, ishal, yüksek ateş, yorgunluk ve kuru öksürük görülüyor. Tüm bu belirtiler ise gribe göre daha ağır işliyor.

Kas ve Eklem Ağrıları Çok Yoğun Görülüyor

Koronavirüsü gripten ayıran en önemli özelliklerden biri eklem ve kas ağrılarının yoğun olarak görülmesidir. Normal grip geçiren bir kişide de ağrı olabilir, ancak covid geçiren kişide bu ağrılar daha yoğun görülür. Kişi artık yataktan dahi kalkamayacak bir hal alır, elini bile hareket ettiremez. Gripte bu durum bu kadar yoğun bir şekilde görülmez. Eklem ve kas ağrıları yüzünden kişi yataklara düşer.

Öksürük

Öksürük covid-19’a yakalanan neredeyse her kişide görülür ancak yoğun ve kuru bir öksürük olur, gripte ise bu öksürük daha az kuru olur. Özellikle alerjik grip hastalıkları ile karıştırmamak gerekiyor. Koronavirüste genel olarak öksürüğe ateş ve solunum sıkıntısı eşlik ediyor. Kişi artık öksürmekten konuşamayacak bir hal alır, buna nefes darlığı da eşlik eder. Gripte ise daha çok hapşırık, burun akıntısı, gözde kaşıntı ve kızarıklık belirtileri görülür.
Covid-19 ööksürüğünde ise hün içinde çok belirgin bir değişiklik yaşanmaz, ancak grip öksürüklerinde dış ortama çıkıldığında öksürük ve alerjenik bulgular artar. Covid-19 en belirgin özellikleri koku alamama ve tat duygusunun yok olması da öksürüğe eşlik ediyor.

 

    Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021