Depresyon Nedir? Depresyonun Nedenleri ve Kadınlarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

0 45

 

Depresyon Nedir? Depresyonun Nedenleri ve Kadınlarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 

Depresyon (depresif bozukluk) neler hissettiğinizi,neler düşündüğünüzü ve davranış biçimlerinizi negatif etkileyen ciddi ancak tedavi edilebilir tıbbi bir rahatsızlıktır.Depresyon insanı ve keyif alacağı şeylerden onu alıkoyar.Depresyon birtakım duygusal ve fiziksel tepkimelere neden olduğu için depresyonu yaşayan bireylerde evlerinde ve iş yerlerinde görevlerini yerine getirme potansiyelleri zayıflar.

 

Depresyon Sebep Olduğu Faktörler

 

Depresyonun sebeplerine bakacak olduğumuzda bilimsel olarak açıklanamadığı görürüz.Depresyonun belirtileri psiko-sosyal,genetik ve biyolojik olarak üç ana grupta incelenmektedir.

Psiko-Sosyal Nedenlere baktığımız zaman,günlük yaşantısında sürekli stres altında olan kişiler depresyona girmeye daha yaktın olarak gözlemlenmektedir.Küçük yaşlarda kimsesiz kalma,anne babadan ayrı yaşamak zorunda olma,şiddet altında kalma,travmatik olaylar içine düşme depresyona girme riskini arttırır.Sevilme,ait olma,güven,başarı gibi duygusal ihtiyaçlardan eksik kalma durumu ruhsal zedelenmelere ve ileride çıkacak depresyon sorununa sebep olur.

Genetik nedenlere bakacak olursak depresyon hakkında yapılan araştırmalar sonucu bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik nedenlerinde olabileceği kanıtlanmıştır.Ağır depresyon hastalığını yaşayan insanlar incelendiği zaman bu hastalığı geçiren başka yakınlarının olup olmadığı ve birinci derece yakınlarının hastalık geçirip,bu hastalığı yansıtma olasılığının da olduğunu söyleyebiliriz.

Biyolojik nedenleri incelediğimiz zaman depresyon hakkında yapılan incelemelerde beyinde bulunan norepinefrin ve serotonin gibi hormanların depresyonla ilişkili olduğu ortaya konulmuştur.

  • Kadınlarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?
  • Kalıcı,endişeli boş bir ruh halinde olmak
  • Karamsarlık,suçluluk,belirsizlik gibi duygular
  • Çok az uyumak veya fazla uyumak,
  • Konsantre olma,karar verme aşamasında zorlanma
  • İştah ve kilo kaybı
  • Azalan enerji ve sürekli yorgunluk hissi
  • Cinsellik faatliyetlerinde zevk kaybı
  • Aşırı ağlama,huzursuzluk ve sinir durumu
  • Baş ağrısı,sindirim bozukluğu,kronik rahatsızlıklar

 

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

 

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021