En İyi Linux Sunucu Dağıtımları

0 27

2020 birçok açıdan zor bir sene oldu. COVID-19 pandemisinin etkisiyle beraber, online Dünya’da yeni bir çağa geçildi. Artan site trafikleriyle beraber, site sahipleri için optimize etmeleri ve elden geçirmeleri gereken birçok faktör ortaya çıktı. Bunlardan biri de, sunucularda kullanılan işletim sistemleriydi. Artan trafik ve tıklanma oranlarıyla beraber, özellikle Linux cephesinde, bazı dağıtımlar diğer dağıtımların önüne geçmeye başladı.

Zor bir yıl olmasına rağmen, teknoloji endüstrisinde bazı heyecan verici olaylar da yaşandı. Linux, özellikle kurumsal bilgi işlem dünyasında büyük kazanımlar elde etmeye devam ederken, sunucu dünyasının söz konusu açık kaynak platformunun hakimiyeti altında olmasına şaşırmamak gerek.

Geçtiğimiz birkaç yılda, mevcut tabloyu değiştirebilecek yeni bir Linux sunucu dağıtımı olmadığından, bu liste sektörle iç içe olanlar için pek de şaşırtıcı gelmeyebilir. Linux sunucu dağıtımlarındaki bu tutarlılık, belli başlı dağıtımların her zaman sınıflarının en üstünde kalmasının önemli nedenlerinden biri.

Gelin, bu dağıtımlara birlikte göz atalım.

Ubuntu Server

Ubuntu Server dağıtımının bu listenin başında gelmesi, pek de sürpriz olmamalı. Ubuntu Server dağıtımı, mevcut tüm Linux sunucu platformları arasında karmaşıklık ve kullanıcı dostu olma arasındaki tatlı noktayı bulmuş durumda. Bu listedeki başka hiçbir işletim sistemi, şirketinize ve müşterilerinize hizmet vermek için ihtiyaç duyduğunuz hemen hemen her şeyi sağlamayı, Ubuntu Server kadar kolay yapamayabilir.

Ubuntu son derece hızlı ve güvenilirdir. Ayrıca bir sunucu işletim sisteminde ihtiyacınız olan her şeyi size verebilecek kapasitededir. Kullanıcı dostu olduğu kadar bulut ve konteyner dostudur. Ubuntu, ilk kurulum sırasında Prometheus ve MAAS gibi bir dizi kurumsal merkezli hizmet eklemeyi çok kolaylaştırdığından, bunları kurmak ve kurulum sonrası çalıştırmak için fazladan zaman harcamanıza gerek kalmaz.

Dağıtımın çok çekici bir başka yönü (ve bu kadar çok kişinin bu dağıtımı tercih etmesinin başka bir nedeni), hiç kuşkusuz Uzun Süreli Destek – Long Term Support (LTS) sürümleridir. LTS sürümü ile beş yıllık desteğin keyfini çıkarırsınız, böylece beş sene boyunca en yeni sürüme yükseltme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Bu sayede, kurulumun ilk gününden itibaren beş yıllık sonra da çalışacağından emin olmuş olursunuz. Beş sene, bir işletim sistemi için oldukça uzun bir süredir.

Canonical’ın OpenStack bulut hizmetlerinin %55’inden fazlasının zaten Ubuntu üzerinde çalıştığını iddia ettiği düşünüldüğünde, bu sunucu dağıtımının bu tür listelerde uzun süre kalmayı garantilediğini söyleyebiliriz.

CentOS


Sırada güvenliği artıran ve her kullanıcıya Linux’un neden bunca uzun süredir bu kadar sağlam olduğunu hatırlatan sunucu dağıtımı var: CentOS

CentOS, Ubuntu Server kardeşinin sunduğu kullanım kolaylığını sunamayabilir, ancak birçok yönden bunu telafi ediyor.

Birincisi, Linux ruhuna dayalı bir sunucu: Güçlü, kararlı, güvenli ve bir kez kurup çalıştırdığınızda size iyi hizmet sunar. CentOS, işletmeler ve yöneticiler arasında çok popüler bir seçim olsa da, Ubuntu kadar basit değil. Ancak SELinux var!

Aslında, SELinux’un CentOS ile bu kadar merkezi bir odağa sahip olması, platformun güvenliğinin çok daha güçlü olduğu anlamına geliyor. CentOS, Red Hat Enterprise Linux’a dayalı olduğundan, şirketinizin ihtiyaçlarını karşılamaktan fazlasına sahip olduğunu biliyorsunuzdur.

CentOS ayrıca kurulum sırasında bir masaüstü ortamı eklemenizi de oldukça kolaylaştırıyor. Bu sayede AWS, Google Cloud veya Azure gibi servislerde GUI kullanmayacak olsanız bile, ekibinizdeki Linux hakkında yeteri kadar bilgili olmayan yöneticiler için işleri kolaylaştırabilir.

Öte yandan 2020 CentOS için pek de parlak bitmedi. Kullanıcıları ücretli sürüme çekmek isteyen IBM, Centos 8’in adeta fişini çekti. Topluluğun aşırı tepkisi ile karşılaşan bu karar sonucunda CentOS’un yerini alacak Rocky Linux gibi alternatifler şimdiden gün yüzüne çıkmaya başladı bile.

Debian

Debian, “Tüm dağıtımların kaynağıdır“. Peki neden? Çünkü Ubuntu, Debian’a dayanır ve diğer pek çok dağıtım da Ubuntu’ya dayanmaktadır. Bu, Debian için övünülecek bir durum, ayrıca bu listeye neden girdiğini de açıklar nitelikte.

Peki, Ubuntu zaten buradayken neden Debian’ı dahil edelim ki?

Çünkü Ubuntu, Debian’a dayalı olsa da Debian değildir. Platformlar çok farklı olsa da, Debian ve CentOS, geliştiricilerin güvenilirliğe çok fazla dikkat çektikleri önemli bir özelliği paylaşıyor.

Debian’da, aralarından seçim yapabileceğiniz üç sürüm vardır; Kararsız (Unstable), Test ve Kararlı (Stable). Kararlı sürümün bir parçası olabilmek için, bir yazılım parçasının birkaç ay boyunca test sürümü aracılığıyla gözden geçirilmiş olması gerekir. Bu, aynı zamanda bir duruma da dönüşür; Debian’ın Kararlı (Stable) sürümünü kullandığınızda, içindeki yazılımlar önceden denendiği için çalışacağından emin olursunuz. Debian’ın Kararlı (Stable) sürümünün en büyük satış noktalarından biri de kırılamamasıdır. Bu nedenle de kullanabileceğiniz en sağlam sunucu yazılımlarından biridir.

Birkaç küçük farkın yanında, Ubuntu’ya çok benzeyen yönleri de vardır. Debian ayrıca bu kararlılığın yanı sıra birçok sunucu işletim sisteminde bulunmayan kullanıcı dostu olma özelliğine sahiptir.

Fedora CoreOS

Gerçek dünyada çoğu kurumsal firma, konteynerleri (container) Linux örneklerinden AWS, Azure ve Google Cloud gibi bulut tabanlı platformlarda dağıtıyor. Bunu yaparken çoğu geliştirici ve yönetici genel amaçlı Linux sunucusunu tercih ediyor. Ancak, olabildiğince yüksek performanslı olmak istediğinizde, özellikle konteynerler için tasarlanmış tek amaçlı bir işletim sistemini tercih edebilirsiniz.

Fedora CoreOS tam da bu noktada yardıma koşan bir dağıtımdır. (İsmi bir yerlerden tanıdık geliyor olabilir) CoreOS, Red Hat’e katıldıktan kısa bir süre sonra, OpenShift’e aktarıldı ve tüm CoreOS imajları, indirme sitelerinden ve bulut sağlayıcılarından kaldırıldı. Tam da bu anda Fedora ekibi devreye girdi ve CoreOS’u şu anda sahip olduğumuz şeye evirdi. Linux’un bu çeşidi, bulut düzeyinde kapsayıcı dağıtımlar için, amaca yönelik olarak oluşturuldu. Fedora CoreOS, kurumsal ihtiyaçlarınızı karşılamak için konteynerleri dağıtma ve ölçeklendirme konusunda olağanüstü bir iş çıkaran, otomatik bir güncelleme platformudur.

Fedora CoreOS, bir süredir geliştirme aşamasında olduğu için, tüm popüler bulut sağlayıcılarından dağıtılabilir haldedir.

Red Hat Enterprise Linux

Red Hat Enterprise Linux olmadan, hiçbir Linux sunucu dağıtımları listesini tamamlanmış sayamayız. İşletmeniz, çoğu donanım ve bulut sağlayıcısında birinci sınıf destek ve sertifika sunan, oldukça istikrarlı ve güvenli bir işletim sistemi gerektiriyorsa, bu dağıtım kullanabileceğiniz en iyi Linux sunucu dağıtımıdır.

Red Hat Enterprise Linux, açık kaynaklı olmasına rağmen ticari kullanım için oluşturulmuştur. RHEL’in bir topluluk sürümünü istiyorsanız, CentOS kullanacaksınız (ki bu, bildiğiniz gibi harika bir seçimdir). Daha iyi bir desteğe ihtiyacınız varsa, RHEL için bir lisans satın almalısınız.

RHEL sadece hizmetten ibaret değildir; bu sunucu platformu bulut, IoT, Big Data, görselleştirme ve konteynerler için mükemmel şekilde uygundur.

Sonuç

Sunucu ihtiyaçlarınız ne olursa olsun, bu platformlardan herhangi biri ihtiyaçlarınızı karşılamakla kalmaz, aşar. Web ve veritabanı sunucuları gibi tipik sunucu yazılımlarından bulut, konteyner, sanallaştırma, IoT, geliştirme, otomasyon ve aradaki her şeye kadar, bu liste arasında mükemmel işletim sisteminizi bulacaksınız.

 

Kaynak : Technopat

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021