Expertizde En Çok Karşılaşılan Hileler

0 19

Son zamanlarda ikinci el araba alımı sırasında dolandırılan ve kazalı araçların hasarsızmış gibi satışının yapılması konularında pek çok mağdur vatandaşımız çoğalmış durumda. Hele ki geçtiğimiz günlerde çıkan bir haber içeriğinde, bir vatandaşın 90 bin TL tutarındaki 2013 model aracı satın almasıyla ilginç bir durum ortaya çıktı.

Expertize sokmadan satın aldığı aracı kontrol etmek için oto servise götüren vatandaş neye uğradığını şaşırdı. Araç iki otomobilin birleştirilmesi sonucu oluşturulmuş ve sanki hiç kusuru yokmuş gibi satışa sunulmuştu. Araç sahibi bu konu hakkında direkt olarak suç duyurusunda bulunarak, aracı satan kişilerden şikayetçi oldu. Böylece bir kez daha oto expertiz hizmetinin ne kadar önemli olduğunu görmüş olduk ve expertizde en çok karşılaşılan hileler nedir sorularına yanıt aradık.

İkinci El Araç Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İkinci el araç satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabını Expertiz uzmanlarından bizzat alarak sizlerle paylaşma gereğinde bulunduk. Son zamanlarda bir hayli artan ikinci el oto dolandırıcılığı ile ilgili vatandaşlarımız sürekli mağdur olmakta. Peki bunun önüne geçebilmek için ne yapmak gerekiyor?

Elbette ki aracınızı satın almadan önce güvenilir bir oto expertiz firmasına giderek, araçta bulunan her türlü hasar, arıza, mekanik problemler vs. gibi durumları önceden tespit etmek gerekmekte. Bunlara dikkat edilmediği ve aracı satın almadan önce bir uzmandan yardım alınmadığı sürece, dolandırılma vakalarına çokça rastlayacağız gibi görünüyor. Durum böyle olunca expertiz uzmanları her gün ne gibi oto hileleri ile karşılaştıklarını vurguluyorlar.

Uzmanların açıklamalarına göre, boyasız olarak satışa sunulan birçok aracın aslında boyalı ve hasarlı olduğu ortaya çıkıyor. Değişen parçası yoktur olarak piyasada satılan ikinci el araçların kontrolü sırasında aracın neredeyse tüm parçalarının değişmiş olduğu ve hatta iki otomobili birleştirerek bir otomobil oluşturulduğu bile ortaya çıkmakta. Bazı araçların da kilometreleriyle oynandığı tespit edilerek, yüksek kilometreli araçların yanlış bir bilgi ile satılmasına engel olunduğunu oto expertiz uzmanları özellikle vurguluyor. Uzmanların tavsiyeleri, özellikle ikinci el araç satın almadan önce kesinlikle işin ehli olan ve resmi rapor sunabilen oto expertiz firmalarından bu konu ile ilgili destek sağlamak yönünde.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

( Pilliblog.net )

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021