Facebook’tan Eklenti Geliştiren Şirkete Dava

0 9

Dünyanın en büyük sosyal medya şirketi Facebook, Portekiz’de bir geliştiriciye dava açtı. Şirketin böyle bir dava açmasının nedeni ise bu geliştiricinin iddialara göre kötü amaçlı Google Chrome uzantıları geliştiriyor oluşuydu.

Facebook’un açıklamalarına göre “Oink and Stuff” isimli bu geliştirici, kullanıcıların Facebook hesapları üzerinden isimlerine, cinsiyetlerine, yaşlarına, ilişki durumlarına ve hesaplarındaki diğer bilgilere erişiyor.

Facebook’un dava açtığı geliştiricinin internet sitesine baktığımızda, bu şirketin onlarca Chrome eklentisi geliştirdiği görüyoruz. Ayrıca aynı geliştiricinin Firefox, Opera ve Microsoft Edge gibi internet tarayıcıları için de geliştirmiş olduğu bazı eklentiler mevcut.

Ancak Facebook, dört farklı eklentiden bahsediyor. İddialara göre bu eklentiler casus kodlar içeriyor ve kullanıcıların verilerini topluyor.

İşte Facebook’un dava açmasına neden olan o eklentilerYapılan açıklamalara göre kötü amaçlı eklentilerden bir tanesi, “Web for Instagram plus DM” olarak isimlendiriliyor. Instagram deneyimini internet tarayıcısına getiren eklenti Chrome’un yanı sıra Firefox, Opera ve Edge ile Android’de de çalışabiliyor. Ayrıca “Blue Messsenger” isimli eklenti de Facebook’un hedefinde. Doğrudan Facebook’u hedef alan bu eklenti, internet tarayıcınızı kullanarak Facebook’a girmek zorunda kalmadan, arkadaşlarınızla konuşmanızı sağlıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021