Göğüs Ağrısı Neden Olur?

0 134

Göğüs Ağrısı Neden Olur?

Göğüs ağrısı neden olur? Konusu son zamanlarda sıklıkla sorulmaya başlandı. Göğüs ağrısı kalp rahatsızlıkları, akciğer problemleri, yemek borusu problemleri, kist ve stres gibi çeşitli rahatsızlıkların ağrıları tetiklemesine de bağlı olarak gelişebilir. Çoğu insanda görülen ve genellikle pek önemsenmeyen bir rahatsızlık olan göğüs ağrısı nitekim birçok hastalığın da habercisi olabilmektedir. Bu sebepten dolayıdır ki göğüs ağrısının neden kaynaklandığını bulabilmek için en kısa zamanda ayrıntılı bir muayene sonucu hastalığın tespiti büyük önem taşır.

Göğüs Ağrısı Sebepleri

Elbette her göğüs ağrısı çeken kişinin ciddi bir rahatsızlığı olduğu söylenemez. Göğüs ağrısı sebepleri arasında kas spazmları, kas gerginlikleri gibi küçük problemler de yer alabilmektedir. Fakat basit sebeplerin yanı sıra akciğer ve kalp hastalıkları gibi hayati riski bulunan rahatsızlıkların da oluşturabileceği göğüs ağrısı nedenleri de şu şekildedir;

 • Akciğer problemleri
  Meme iltihabı
  Stres
  Kalp Krizi
  Gibi rahatsızlıklar da göğüs ağrısı sebepleri arasında yer almaktadır.

Göğüs Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Göğüs ağrısı çeşitleri nelerdir sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz; göğüs ağrısı birtakım basit nedenlerle ortaya çıkabileceği gibi ciddi hayati tehlike barındıran hastalıklar sonucunda da yan etki olarak oluşabilmektedir. Eğer göğüs ağrısı batıcı bir etki oluşturuyorsa, bu durumda akciğer rahatsızlıklarından şüphelenilebilir. Fakat göğsün ön kısmında baskı şeklinde bir göğüs ağrısı var ise bu durumda da kalp hastalıklarından şüphe etmek gerekmektedir.
Yaşam tarzımız göğüs ağrıları gibi rahatsızlıklar konusunda büyük önem taşımaktadır. Eğer günlük yaşantımızda stres, sigara, hipertansiyon, aşırı kilo gibi zararlı etkenler var ise o zaman göğüs ağrısı rahatsızlıklarına yakalanmak oldukça kolaylaşacaktır.

Göğüste Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Göğüs ağrısını önlemek için mutlaka yaşam kalitemizi üst standartlara getirmemiz gerekmektedir. Kötü yaşam koşulları, kötü alışkanlıklar akciğer ve kalp hastalıklarına yüksek oranda zemin hazırlamaktadır. Göğüs ağrısını önlemek için ne yapmalıyız sorusuna cevap olarak şunları söylememiz mümkündür;

 • Dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat etmek
  Alkol ve sigara kullanmamak
  Stres faktöründen uzak kalmak

Düzenli egzersiz ve spor yapmak, özellikle belirli bir yaşa gelmiş kişilerin ve kalıtsal hastalığı bulunan bireylerin düzenli olarak kendi durumlarına uygun şekillerde egzersiz yapmaları önemlidir. Elbette ağır egzersizlerden kaçınarak, daha çok hafif tarzda hareketsizliğin önüne geçmek adına yapılacak, ufak egzersizler, ısınma hareketleri, açık havada kısa yürüyüşler kalp ve damar hastalıklarını önlemek adına büyük önem taşır.

Bunun akabinde, göğüs ağrısı yaşayan kişilerin genellikle yoğun bir iş temposuna sahip masa başı hareketsiz çalışan kesim olduğu tespit edilmiştir. İnsanoğlu hareket eden bir varlıktır ve insan bedeni kesinlikle uzun süre oturmaya ve hareketsiz kalmaya elverişli değildir. Sürekli hareketsiz kalan ve oturarak çalışan kişilerin, hareketli iş yapanlara göre çok daha fazla sağlıksız bir hayat sürdüğü ortaya çıkmıştır.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021