Hamileler Pandemi Döneminde Ne Yapmalı?

0 191

Hamileler Pandemi Döneminde Ne Yapmalı?

Covid-19 salgınının yayıldığı dünyamızda bebek bekleyen anne adayları, hamileler Pandemi döneminde ne yapmalı sorusunun cevaplarını aramaya başladı. Bilindiği üzere hamilelik döneminde anne adaylarının bağışıklıkları normal şartlardakine göre çok daha düşük seyretmekte. Durum böyle olunca, hamileler de risk grubunda mı değil mi diye birçok anne adayı merak içinde kalmış durumda.

Pandemi Döneminde Hamilelerin Yapması Gerekenler

Pandeminin yankıları henüz son bulmamışken, doğum süresi yaklaşmakta olan, yeni hamile olan veya hamileliği devam etmekte olan anne adayları, endişeli bir halde sorularının cevaplarını bulmaya çalışıyorlar.

Uzmanların tavsiyelerine göre Pandemi döneminde hamilelerin yapması gerekenler arasında öncelikle hijyen kurallarına kati suretle uymak ve insanlarla olan sosyal mesafeyi korumak geliyor. Dışarı çıkıldığında mutlaka maske kullanılmalı ve kalabalık alanlardan mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır.

Hamilelik başlı başına meşakkatli ve bağışıklık açısından normal şartlara göre daha düşük seyredeceğinden, hamileler de kesin bir kanıt olmasa dahi risk grubunda yer alan kişiler arasında bulunuyor. Durum böyle olunca gebeler mutlaka kendilerini izole ederek evlerinde vakit geçirmeli ve mümkün olduğunca eve misafir kabul etmemelidirler. Doğuma kadar ki olan süreci, hijyen ve maske kurallarına uygun olarak geçirerek, sosyal mesafeyi de maximum oranda korumaları gerekmekte.

Evde bulundukları bu süreçte, bolca sıvı tüketmeli, kolay egzersizler yapmalı ve eğer sakin bir ortam fırsatı olursa, açık havada kısa yürüyüşler yapılmalıdır. Açık hava oksijen bakımından hamilelere çok iyi gelecektir fakat kalabalık ortamlardan kaçınarak, yürüyüş egzersizlerini yapmaları oldukça önemlidir.

Pandemi Döneminde Çalışan Hamileler Ne Yapmalı?

Pandemi döneminde çalışan hamileler ne yapmalı sorusuna elbette ki şu şekilde cevap verebiliriz; Çalışmak zorunda olan hamileler mümkün olduğunca çalıştıkları ortamda kendilerini izole etmeleri gerekmektedir. Kendilerine tek çalışabilecekleri bir odanın tahsis edilmesi ve daha havadar bir ortamda çalışabilmeleri oldukça önemlidir. Eğer şayet ki işlerini evden de yapabilme şansları var ise bu dönemde işverenler hamileler için bu ayrıcalığı tanıyabilirler. Ayrıca bu dönem içerisinde doğal ve dengeli olarak beslenmek, folik asit açısından zengin yiyeceklerle beslenme rutini oluşturmak büyük önem taşır.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021