İstanbul için son dakika heyecanlandıran duyuru! Meteoroloji açıkladı: 10-20 santim kar geliyor

0 9

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Genellikle yağmur ve sağanak, Trakya, Marmara’nın güneyi, İç Ege, Batı Akdeniz’in iç ve yüksek kesimleri, İç Anadolu, Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması beklenen yağışların;

Doğu Anadolu’nun güney ve batısı ile Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Trabzon, Rize, Artvin, Adıyaman, Diyarbakır, Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor.

İSTANBUL’DA KAR NE ZAMAN YAĞACAK?

İstanbul’da beklenen kar yağışı Anadolu Yakası’nın yüksek kesimlerinde sulu kar şeklinde başladı. Kartal’ın yüksek kesimleri ve Aydos Ormanları’nda yer yer kar yağışı etkili olurken, Çekmeköy, Ümraniye, Beykoz ve Sancaktepe’nin yüksek kesimlerinde hafif sulu kar yağışı görülüyor.

YARIN DAHA YOĞUN YAĞACAK

Ülkemiz genelinde sıcaklıkların hissedilir derecede azalacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji’nin verilerine göre İstanbul’da beklenen kar yağışı yarın daha yoğun olacak. Bazı tahminlerde 10-20 santim kar yağabileceği belirtildi.

‘SON YILLARDA GÖRDÜĞÜM EN GÜZEL TAHMİN HARİTASI, İSTANBUL’A 10-20 SANTİM KAR YAĞABİLİR’

Marmara Bölgesi’nin güneyinde bu gece saatlerinden itibaren beklenen kar yağışının, yarın öğle saatlerine kadar Çanakkale, Balıkesir ve Bursa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Tahminler Dairesi Müdürü Ahmet Uçar, Twitter hesabından ‘kar ne zaman yağacak’ sorusuna yanıt verdi.”Son yıllarda gördüğüm en güzel 500 mb tahmin haritası Gelen hava kütlesi polar değil kutupsal diyebileceğimiz bir yükseklik ve sıcaklığı sahip 522 dam yükseklik ve -41 derecelik sıcaklık değeri İstanbul ve Marmara üzerinde.” ifadelerini kullanan Uçar, “İstanbul’da Cumartesi öğleden sonra başlayacak yağmur ve karla karışık yağmurun pazar sabahı il genelinde yoğun kar yağışı şekline döneceği ve gün boyu devam edeceği tahmin ediliyor. Kanaatime göre Marmara kıyılarında 5-10 cm, diğer yerlerde 10-20 cm kar yağabilir.” diye konuştu.

25 İLDE KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR

Meteoroloji’nin yayınladığı raporda; kar yağışı uyarısı yapılan iller şu şekilde sıralandı:

Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Erzurum, Bingöl, Elazığ, Tunceli, Erzincan, Sivas, Malatya, Yozgat, Kastamonu, Çankırı, Kırıkkale, Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Karabük.15 İL İÇİN KARLA KARIŞIK YAĞMUR UYARISIKayseri, Bayburt, Çorum, Nevşehir, Kırşehir, Niğde, Aksaray, Bolu, Konya, Isparta, Burdur, Uşak, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nde ise karla karışık yağmur bekleniyor.

Öte yandan, kar yağışı nedeniyle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

İSTANBUL VALİLİĞİ UYARDI

İstanbul’a kar yağışı geliyor. İstanbul Valiliği, ilde cuma günü karla karışık yağmurlu, cumartesi günü aralıklı kar yağışının beklendiğini bildirdi.İstanbul’da beklenen kar yağışıyla ilgili müjdeli haber geldi. Valilik’ten yapılan açıklamada, cumartesi günü karla karışık yağacak yağmurun akşam saatlerinden itibaren yerini kar yağışına bırakması beklendiği belirtildi.İstanbul Valiliğinin sitesinden yapılan açıklamada, havanın yarın ve cuma günü aralıklı yağmurlu geçmesi beklendiği, cumartesi akşam saatlerinde kar yağışlı geçmesi tahmin edildiği aktarıldı.

 İSTANBUL’DA BU HAFTA HAVA NASIL OLACAK?

14.01.2021 Perşembe: Parçalı çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının 3° / 6° derece olması bekleniyor.

15.01.2021 Cuma: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, sabah saatlerinde başlayıp öğle saatlerine kadar karla karışık yağmur ve hafif kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının 1° / 5° derece olması bekleniyor.

16.01.2021 Cumartesi: Parçalı çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının 0° / 4° derece olması bekleniyor.

17.01.2021 Pazar: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının 0° / 2° derece olması bekleniyor.

18.01.2021 Pazartesi: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının -2° / 4° derece olması bekleniyor.Rüzgârın; Kuzey ve Kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli (30-60 km/s) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Sıcaklıkların; hava sıcaklıklarının 3 ila 5 derece mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor. 

İL İL 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU TAHMİNİ

4 İL İÇİN ‘ÇIĞ’ UYARISI

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde havanın çok bulutlu olması, karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor. Öte yandan Doğu Anadolu’daki Van, Bitlis, Muş ve Hakkari için de çığ uyarısı yapıldı.Muş, Bitlis ve Hakkari çevreleri ile Van’ın güneyi için beklenen karla karışık yağmur ve kar yağışlarının kuvvetli olması nedeniyle ulaşımda aksamalar, tipi, buzlanma, don ve görüş mesafesinde düşme gibi olumsuzluklar ile eğimi dik yamaçlarda çığ tehlikesi riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.

KUVVETLİ RÜZGAR VE FIRTINA UYARISI

Rüzgarın; Doğu Anadolu ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

14 OCAK PERŞEMBE İL İL HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİBARTIN’DA YÜKSEK KESİMLERDE KAR ETKİLİ OLUYOR

Bartın’ın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Yüksek kesimlere çıkan vatandaşlar, kar yağışının keyfini çıkardı. Bartın Ulus ve Kastamonu Pınarbaşı yolundaki 1030 rakımlı Soğucaksu geçidinde sabah saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Kar kalınlığının 10 santime ulaştığı bölgede, Karayolları ekipleri kar küreme ve tuzlama çalışması yaptı. Yüksek kesimlerde kar yağışının etkili olmasıyla vatandaşlar araçlarıyla bölgeye gelerek kar yağışının keyfini çıkardı.

TOKAT-SİVAS KARAYOLU AĞIR TONAJLI ARAÇLARIN GEÇİŞİNE KAPATILDI

Tokat’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle Tokat- Sivas karayolu ağır tonajlı araçların geçişine kapatıldı. 1650 rakımlı Çamlıbel Geçidi’nde sürücüler zor anlar yaşadı.Tokat-Sivas karayolu 1650 rakımlı Çamlıbel Geçidi’nde yoğun kar yağışı nedeniyle ağır tonajlı araçların geçişine izin verilmiyor.

BURSA ULUDAĞ’DA KAR YARIM METREYİ AŞTIK

Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ’da gece boyu etkili olan kar yağışı sonrası kar kalınlığı yarım metreyi aştı. 3 günlük yağmur yağışının Bursa’daki barajlardaki su rezervini 15 gün artırdı.Meteoroloji Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, Oteller Bölgesi’ndeki kar kalınlığı gece etkili olan yağışın ardından yarım metreyi aştı.Hava sıcaklığının gece eksi 16’ya kadar düştüğü Uludağ’da kar yağışı tatilcileri ve turizmcileri sevindirdi. Sabaha kadar Uludağ’da kar yağışı etkili olurken, karayolları ekipleri de yol açma çalışmalarını sürdürdü. Jandarma Komutanlığı ekipleri de zincirsiz araçların Uludağ’a çıkışına izin vermiyor.Tatilcilerin dışarda park ettikleri araçlar kar altında kalırken, kayak pistlerinin de kısa sürede açılmasının beklendiği öğrenildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVAMARMARA

Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, Trakya’nın yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EDİRNE HAVA DURUMU °C, 5°C Çok bulutlu, bu sabah ve gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İSTANBUL HAVA DURUMU °C, 6°CÇok bulutlu, aralıklı yağmurlu yüksekleri karla karışık yağmurlu

KIRKLARELİ HAVA DURUMU °C, 4°CÇok bulutlu, gece saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

SAKARYA HAVA DURUMU °C, 7°CÇok bulutlu, aralıklı yağmurlu

EGE

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve sağanak iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

A.KARAHİSAR HAVA DURUMU °C, 3°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DENİZLİ HAVA DURUMU °C, 8°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde yağmurlu

İZMİR HAVA DURUMU °C, 11°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

MANİSA HAVA DURUMU °C, 11°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

AKDENİZ

Parçalı çok bulutlu yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Hatay, Osmaniye ve Kahramanmaraş çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ADANA HAVA DURUMU °C, 16°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı

ANTALYA HAVA DURUMU °C, 14°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde sağanak yağışlı

HATAY HAVA DURUMU °C, 14°CParçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ISPARTA HAVA DURUMU °C, 5°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu

İÇ ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ANKARA HAVA DURUMU °C, 3°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ESKİŞEHİR HAVA DURUMU °C, 2°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde kar yağışlı

KONYA HAVA DURUMU °C, 7°CParçalı ve çok bulutlu, bu sabah ve öğle saatlerinde yağmur ve karla karışık yağmurlu

NİĞDE HAVA DURUMU °C, 7°CÇok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, kıyılarının yağmur, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BOLU HAVA DURUMU °C, 3°CÇok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DÜZCE HAVA DURUMU °C, 6°CÇok bulutlu, aralıklı yağmurlu

KASTAMONU HAVA DURUMU °C, 2°CÇok bulutlu, aralıklı kar yağışlı

ZONGULDAK HAVA DURUMU °C, 7°CÇok bulutlu, aralıklı yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, kıyılarının yağmur, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Trabzon, Rize ve Artvin çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın iç kesimlerde güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

TRABZON HAVA DURUMU °C, 12°C Çok bulutlu, yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cuma) gece saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ARTVİN HAVA DURUMU °C, 12°C Çok bulutlu, yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cuma) gece saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

RİZE HAVA DURUMU °C, 10°C Çok bulutlu, yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın (Cuma) gece saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

SAMSUN HAVA DURUMU °C, 9°C Çok bulutlu, yağmurlu

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların güney ve batı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın güney yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor. Doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor.

ERZURUM HAVA DURUMU °C, 1°C Çok bulutlu, kar yağışlı

KARS HAVA DURUMU °C, 5°C  Çok bulutlu, kar yağışlı

MALATYA HAVA DURUMU °C, 5°C Çok bulutlu, kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

VAN HAVA DURUMU °C, 4°C Çok bulutlu, kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Adıyaman, Diyarbakır ve Siirt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

DİYARBAKIR HAVA DURUMU °C, 8°C Çok bulutlu, yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

GAZİANTEP HAVA DURUMU °C, 9°C Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı

SİİRT HAVA DURUMU HAVA DURUMU °C, 7°C Çok bulutlu, yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

ŞANLIURFA HAVA DURUMU °C, 10°C Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı

DENİZLERDE HAVA

Doğu Karadeniz ile Kuzey Ege’de fırtına; Akdeniz ile Van Gölü’nde fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı; Rüzgar:

Batı Karadeniz’de batı ve kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), yer yer 6 (50 km/sa), akşam saatlerinde doğusu 6 ila 8 (50-75 km/sa);

Doğu Karadeniz’de doğu ve güneydoğudan, doğusu kuzeydoğudan 3 ila 5 (20-40 km/sa), akşam saatlerinde batısı ile gece saatlerinde geneli batı ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, akşam saatlerinde Orta Karadeniz ile gece saatlerinde Doğu Karadeniz’de 3,0 ila 4,0 m; Görüş: İyi, yağış anında orta; fırtına anında zayıf.

MARMARA Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı; Rüzgar: Kuzey ve kuzeybatıdan, akşam saatlerinde güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), gece saatlerinde 6 (50 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 0,5 ila 1,5 m, gece saatlerinde yer yer 2,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE Hava Durumu:

Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı; Rüzgar: Kuzey Ege’de kuzey ve kuzeydoğudan, öğle ve akşam saatlerinde güneybatıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa), sabah saatlerinde 6 (50 km/sa), gece saatlerinde 6 ila 8 (50-75 km/sa);

Güney Ege’de kuzey ve kuzeybatıdan, akşam saatlerinde kuzeyi ile gece saatlerinde geneli güneybatıdan 4 ila 6 (30 ila 50 km/sa), gece saatlerinde 7 (60 km/sa), kuzeyi yer yer 8 (75 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 2,5 m, gece saatlerinde 3,0 ila 4,0m; Görüş: İyi, yağış anında orta; fırtına anında zayıf.

AKDENİZ Hava Durumu:

Parçalı ve çok bulutlu, doğusu ile akşam saatlerine kadar batısı aralıklı sağanak yağışlı; Rüzgar: Batı Akdeniz’de batı ve kuzey batıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa),

Antalya Körfezi kuzey batıdan 3 ila 5 (20-40 km/sa);

Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan, gece saatlerinde kuzeybatıdan 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde; Dalga: 1,0 ila 2,0 m, yer yer 2,5 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

VAN GÖLÜ Hava Durumu: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı; Rüzgar: Güney ve güneydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,75 ila 1,25 m; Görüş: İyi, yağış anında orta.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021