İstanbul’da kar yağışı başladı

0 63

Son dakika haberine nazaran İstanbul’da beklenen kar yağışı tesirli olmaya başladı.

AKOM, “İstanbul’da bu gece ve yarın düşen kar ölçüsünün kuzey ve yüksek kesitlerde 15-20 santimetre, iç kesitlerde 10-15 santimetre, güney ve kıyı kesitlerinde ise 5-10 santimetre olması bekleniyor.” açıklamasını yaptı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün ikazlarının akabinde İstanbul’da kar yağışı başladı. Silivri, Başakşehir ve Bahçeşehir’de kar tesirli olurken Çatalca kar yağışı nedeniyle kısa müddette beyaza büründü.

AKOM’DAN AÇIKLAMA

AKOM’dan yapılan açıklamada, yağmur formunda başlaması beklenen yağışların, kent genelinde ilerleyen saatlerde karla karışık yağmura döneceği, akşam saatlerinden itibaren ise rüzgarın kuzeyli istikametlerden kuvvetlenmesi ile birlikte kuvvetli yağış halinde devam edeceğinin iddia edildiği belirtildi.

Buzlanma üzere olumsuz hava şartlarına karşı ehemmiyet alan İBB gruplarının kent genelinde 60 noktada kurulan Buzlanma Erken İkaz Sistemi’ne gelen iletiler doğrultusunda çalışmalarını yürüteceği aktarılan açıklamada, “Meteoroloji İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü ve AKOM datalarına nazaran, İstanbul’da bu gece ve yarın düşen kar ölçüsünün kuzey ve yüksek kısımlarda 15-20 santimetre, iç bölümlerde 10-15 santimetre, güney ve kıyı kesitlerinde ise 5-10 santimetre olması bekleniyor.” denildi.

ÇARŞAMBA GÜNÜNE KADAR SÜREBİLİR

Açıklamada, kar yağışının çarşamba gününe kadar aralıklarla devam edebileceği bilgisine yer verildi.

İBB’nin kış koşullarıyla çaba çalışmalarında bu yıl 1351 araç ve iş makinesi ile 7 bin 31 işçinin vazife yapacağı kaydedildi.

Açıklamada, kar küreme ve tuzlama gruplarının, İstanbul’da 4 bin 23 kilometrelik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında aksiliklere karşı hazır bekletileceği ve müdahale çalışmalarını yürüteceği aktarıldı.

İSTANBUL VALİSİ YERLİKAYA’DAN KAR UYARISI

Öte yandan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, toplumsal medya hesabından ikazda bulunmuştu. Vali Yerlikaya şunları söz etmişti:

“Kıymetli İstanbullular, Meteoroloji 1. Bölge Müdürümüzün verdiği son bilgilere nazaran; İstanbul’da bu gece ve yarın ağır kar yağışı varsayım ediliyor. İnşallah özlediğimiz bereketli kar yağışına kavuşuruz. Önlemi de elden bırakmayalım.

Kaynak : Mynet

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021