Koronavirüs Nedir?

0 49

Koronavirüs Nedir?

Koronavirüs, ilk kez Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkmıştır. 2019 Yılının Aralık ayında yayıldığı tespit edilerek, Wuhan virüsü olarak hayatımıza girmiştir.

Koronavirüs Nasıl Ortaya Çıktı?

Dünya Sağlık Örgütü Koronavirüs resmi adına SARS-Cov-2 yani diğer bir açılımı ile “Şiddetli Akut Solunum Sendromu – Koronavirüs-2” açıklaması getirmiştir.
30 Ocak 2020 Tarihinde, Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 salgınına ilişkin dünya çapında küresel sağlık acil durumunu ilan ederek tüm dünyaya duyurmuştur.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Koronavirüs ilk olarak Wuhan hayvan pazarında tespit edilmiş ve buradan dünyaya yayıldığı ileri sürülmüştür. Fakat henüz resmi olarak salgının gerçek nedeni bir muammayı oluşturmaya devam ediyor.
Koronavirüs belirtileri arasında, en fazla rastlanan durumlar, sürekli devam eden yüksek ateş, şiddetli baş ağrıları, bitmek bilmeyen kuru öksürük gibidir. Ancak kimi hastalarda farklı bulgularda ortaya çıkmaktadır.

 • Boğaza ağrısı
  Mide bulantısı ve kusma
  Balgamlı öksürük
  Kas ve eklem ağrıları
  İştahsızlık
  Solunum sıkıntıları
  Burun akıntısı

Şiddetli baş ağrıları ve böbrek yetmezliği gibi semptomlar da bazı hastalarda görülmektedir.
Koronavirüs tedavi yöntemi konusunda herhangi bir kesin tedavi bulunmadığından, yetkililer, salgını önlemek adına herkese maske takma zorunluluğu getirmiş ve kalabalık alanlardan uzak durulması gerektiğini vurgulamışlardır.

Bağışıklık Sistemi Koronavirüs Açısından Önemi

Bağışıklık sistemimiz, vücuda giren yabancı maddeleri saptayarak, bu maddelerin yok edilmesi için hemen antikor üretmeye başlarlar. Vücudumuzda oluşan protein hücreleri bizleri zararlı organizmalara karşı bir kalkan gibi koruma görevini görürler.
Koronavirüse yakalanan ve iyileşen hastaların bağışıklık sisteminin güçlü olduğundan dolayı, hastalığı hafif olarak atlattıkları ortaya çıkmıştır. Koronavirüs risk grubu listesinde, kronik rahatsızlığı bulunanlar, organlarında ciddi hastalık bulunanlar, kanser tedavisi görenler, yaşlılar ve hamileler gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı durumları olanlar bulunmaktadır.

Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır?

Koronavirüsün tespit edilmesi için tam teşekküllü bir laboratuvar alanında test işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Hastalığın kesin tanısı, moleküler test denilen kitlerle gerçekleştirilmektedir.
Vaka belirtilerini gösteren kişi ve kişilerden boğaz sürüntüsü alınarak hastalığın var olup olmadığı tespit edilir. Koronavirüs testi sadece Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş olan Halk Sağlığı Laboratuvar ortamlarında gerçekleştirilmektedir.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021