Koronavirüse Karşı Bağışıklık Güçlendiren Besinler

0 62

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Güçlendiren Besinler

 • Virüslerle ve mikroplarla savaşabilmemiz için bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir. Bağışıklık sistemimizin dirençli olabilmesi için ise bol vitamin ve mineral içeren besinlerle beslenmemiz gerekmektedir. Koronavirüse karşı bağışıklık güçlendiren besinler ülkemizin her bir yanında yetişmekte ve her zaman erişebileceğimiz türde besinlerdir.

Bağışıklık Güçlendiren Besinler

 1. Hindistan Cevizi

Hindistan cevizinin içeriğinde bulunan defne asidi sayesinde insan vücudundaki metabolizmayı çalıştırarak, virüslere karşı daha dirençli olmamız sağlıyor.

 1. Mantar

İçeriğinde lif bakımından zengin minerallerin bulunduğu ve ayrıca C ve B vitaminleri bakımından faydalı maddeler içeren mantar, bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden. Üstelik enfeksiyonlara karşı bir savaşçı görevini üstlenen vitamin ve minerallerin bolca bulunduğu bu ürün, hastalıklara karşı vücudumuzu korumakta.

 1. Karanfil ve Zerdeçal

Karanfil ve Zerdeçal adeta her derde deva dediğimiz sağlıklı besin maddelerinden ikisi diyebiliriz. Özellikle zerdeçal her türlü yaralar üzerinde etkili bir iyileştirme sistemine sahip. İçerisinde bulunan antioksidan bileşeni sayesinde açık yaralara veya diş eti iltihaplarına uygulandığında, o bölgeyi kısa zamanda bakterilerden arındırarak sağlıklı bir duruma getiriyor. Ayrıca kansere karşı da çok faydalı olan zerdeçal, mutlaka her zaman düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden. Bunun yanı sıra karanfil, soğuk algınlığına karşı adeta bir kalkan görevini üstlenmekte. Öksürüğe ve boğaz hastalıklarına çok faydalı olan karanfili çaylarınızdan ve yemeklerinizden eksik etmeyin.

 1. Karnabahar

Karnabahar antioksidan bakımından oldukça zengin bir sebze olarak karşımıza çıkıyor. Sindirim sistemi rahatsızlıklarını önceden önleyen bir özelliğe sahip olan bu sebze, bağışıklık sistemini güçlendirerek, birçok enfeksiyon içeren hastalıklara karşı vücudumuzu en iyi şekilde koruyor. Kolin ve glutatyon bakımından da zengin olan karnabaharı kış aylarında tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

 1. Greyfurt

Greyfurt bilindiği üzere turunçgillerden en önemli C vitamini takviyesi yapan meyveler arasında yer almaktadır. Özellikle kış aylarında tüketimi yapılan greyfurt, her türlü gribal enfeksiyon, solunum yolları rahatsızları gibi birçok hastalığın hafif atlatılmasına zemin hazırlamaktadır.

 

Bağışıklığımızın Zayıf Olduğunu Nasıl Anlarız?

Bizim sağlıklı bir şekilde yaşamamızı sağlayan ve direncimizin korunmasına olanak tanıyan etken bağışıklık sistemimizin güçlülüğüdür. Bağışıklığımızın zayıf olduğunu nasıl anlarız? Sorusuna cevap olarak şunu söyleyebiliriz; eğer ki, birtakım sebeplerden dolayı bağışıklık sistemimiz zayıf düşerse, en küçük bir hastalık bile bizi yatağa yatırabilir ve günlerce ayağa kalkamayabiliriz.

Vücudumuzu ayakta tutan etkenlerden biri de vücudumuzdaki su oranıdır. Eğer günlük yeteri kadar su içmediğimiz takdirde, metabolizmamız bu durum karşısında olumsuz etkilenir ve bağışıklık sistemimizin zayıflamasına neden olabilir. Vücutta biriken bütün toksinler su aracılığı ile dışarı atılır. Çay ve kahve gibi içecekler kesinlikle suyun yerine geçmez. Bu duruma dikkat ederek, günlük içeceğimiz su miktarını o yönde ayarlamalıyız. Böylece her gün bol bol su içerek bağışıklığımızın güçlenmesinin en temel etkenini yerine getirmiş oluruz.

Zayıf bir bağışıklık sistemine sahipseniz, sabah her kalktığınızda kendinizi hiç dinlenmemiş olarak, yorgun ve bitkin hissedersiniz. Uykusuzluk, yorgunluk ve halsizlik sürekli kendini belli eden bağışıklık sisteminin zayıflığını gösteren etkenlerdendir. Ayrıca herhangi küçük bir rahatsızlıkta bile kendinizi kötü hissediyor ve sürekli hastalanıyor isek yine bu durum bağışıklık sistemimizin zayıf olduğunun göstergesidir.

 

Bağışıklığımızı Güçlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Bağışıklığımızı güçlendirmek için ne yapmalıyız? Sorusunu soranlar için şu etkenleri sıralayabiliriz;

 • Düzenli olarak egzersiz hareketleri yapmak,
 • Aşırı kilodan kaçınmak ve olması gereken kilo miktarında kalmak
 • Uyku düzeninin olması
 • El ve ağız hijyeni konusunda dikkatli olmak
 • Sigara ve alkolden uzak durmak
 • Kaygı ve stresi hayatımızdan çıkarmak

 

Gördüğümüz üzere bağışıklığımızın güçlü olması, çeşitli virüs ve bakterilerden korunmamız açısından büyük önem arz etmekte. Bu yüzden hayat standardımızı tamamen pozitif yaşam ve sağlıklı beslenme üzerine odaklamalı ve o yönde kendimizi geliştirmeliyiz. Çünkü sağlığımız çok önemlidir ve bir kere giderse geri dönüşü çok zor veya imkânsız bir hal alabilir.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021