Koronavirüsün Yeni Mutasyonu

0 22

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren Koronavirüs, kısa bir zaman içinde tüm dünyada etkisini göstererek birçok can kaybına sebep oldu.

Dünya tam olarak Koronavirüs salgınını atlatamamışken, 2020 yılının son aylarında yeni tip Koronavirüs yani Koronavirüsün yeni mutasyonu ortaya çıktı. İngiltere’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan ve Koronavirüse kıyasla %70 daha bulaşıcı olduğu belirtilen mutant virüs şu an tam 6 ülkeyi etkisi altına almış durumda.

Mutasyon Virüs Nasıl Ortaya Çıktı?

Mutasyona uğrayan Koronavirüsün yeni versiyonu olan VUI – 202012/01 İsimli yeni tür, ilk kez Eylül ayında İngiltere’de ortaya çıktı. İngiltere’nin Kent şehrinde ilk defa tespiti yapılan mutant virüs kısa sürede binden fazla vakaya sebep oldu. Koronavirüsten çok daha bulaşıcı ve çabuk yayılım gösteren bir tür olarak karşımıza çıkan mutant virüs çok daha tehlikeli bir tablo seyrediyor.

Mutasyon virüs kısa bir süre içerisinde diğer ülkelerde de görülmeye başlandı. İngiltere’de tespit edilen ve ani bir yayılım gösteren Koronavirüsün yeni mutasyonu oldukça bulaşıcı ve tehlikeli. Şimdiye kadar, İtalya, Danimarka, Belçika, Hollanda, Avustralya, İskoçya, Kanada, Fransa, Almanya, İsviçre, Avusturya, gibi ülkelerde görünerek, tüm ülkeler tarafından bu ülkelere karşılıklı uçuşlar durduruldu.

Mutasyon Virüs Ölüm Riskini Arttırıyor mu?

Mutasyon virüs dünyada etkilerini sürdürmeye devam ederken, en çok merak edilen konulardan biri de mutasyon virüs ölüm riskini arttırıyor mu sorusu oldu. İnsanlar henüz Koronavirüsün tehlikesini ve etkilerini üzerlerinden atamamışken, yeni tür olan mutasyon virüs hastalığının daha tehlikeli ve bulaşıcı olma haberleri insanları oldukça paniğe sürükleyerek endişe içinde olmalarına sebep oluyor.

Peki mutasyon virüsün Koronavirüsten farkı ne?

Mutasyon virüs Koronavirüsten daha mı ölümcül? Sorularına şu şekilde cevap verelim;
İngiltere’nin Baş Tıbbi Sorumlusu Chris Whitty, mutasyon virüs hakkında Koronavirüse göre çok daha fazla bulaşıcılık gösterdiğini belirtti. Fakat bu verilere rağmen, yeni tür mutant virüs Koronavirüse kıyasla daha ölümcül ve daha riskli bir tablo taşımıyor. Yine ölümcül riski Koronavirüs ile aynı seviyede olan mutasyon virüs bulaşıcılığının fazla olmasının dışında bir tehlike arz etmiyor.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

( Pilliblog.net )

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021