Microsoft, Sohbet Robotu Projesi için Patent Başvurusu Yaptı

0 7

Yazılım devi Microsoft, farklı yenilikler peşinde. Şu anlık Microsoft Sohbet Robotu olarak isimlendirilen bir proje; kullanıcıların isteğine göre kişinin özel verileri baz alınarak, o kişiyle aynı davranış biçimlerine sahip olan bir sohbet robotu geliştirilecek. Aynı zamanda bu proje için an itibariyle patent başvurusunda bulunan Microsoft, konuyla alakalı bilgileri henüz paylaşmadı.

Microsoft, ortaya çıkan patent başvurusuna göre bir kişinin profilini çıkartmak için fotoğraflarından, ses verilerinden, sosyal medya gönderilerinden, elektronik mesajlardan ve yazılı mektuplarından faydalanarak, o kişiye benzeyen sohbet robotu oluşturabilecek bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sohbet robotu aynı zamanda seçilen kişiyi tam olarak canlandırabilmek için ayrı bir eğitim sürecinden dahi geçecek.

Bu sistemin kimler için kullanılacağı konusu ise tam olarak belli bir kitleyi hedef almıyor. Microsoft sohbet robotunun hayatta veya ölmüş insanları hatta herhangi bir kurgusal karakteri de canlandırılabileceği söyleniyor. Oldukça farklı ve bir yandan ürkütücü bir proje gibi duruyor.

Bu patent başvurusu sonrasında, Microsoft tarafından açıkça belirtilmeyen gizlilik konuları hakkında bazı sorular da akıllara geliyor. Örneğin, insanlara bu Microsoft sohbet robotundan istediğinde çıkma seçeneği olacak mı, yoksa rızaları olmadan bu robotun bir parçası olmaları mı sağlanacak? Veya farklı bir ihtimal insanlar, vefat eden tanıdıklarını sohbet robotlarına dönüştürmelerini engelleyebilecekler mi? Bu sorulara henüz cevap vermek için oldukça erken.

Kaynak :Technopat

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021