Otizm Nedir Belirtileri Ve Tipleri

0 19

Otizm Nedir Belirtileri Ve Tipleri

Otizm 3 yaşından önce başlayıp ömür boyu süren, kişinin sosyal hayatına ve iletişimine zarar veren, tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlık olarak tanımlanır. Son yıllarda daha fazla duymaya başladığımız bu rahatsızlık farklı bozukluklarla da karıştırılabilir. Özellikle küçük yaşta otizm, doğumsal sağırlık ,çocukluk çağına uygun konuşma sorunları, zeka geriliği ,dikkat eksikliği, çocukluk çağı depresyonu gibi farklı bozukluklarla karıştırılabilir.

Peki otistik çocuklarda görülen belirtiler nelerdir?

Genellikle göz kontağı kurmaktan kaçınırlar. Baksalar bile kısa sürelidir.
Seslenildiğinde duymuyormuş gibi davranabilir tepkisiz kalabilirler.
Korku ve tehlike duygusu hissetmezler. Korkusuzca trafiğe çıkabilir, ateşle oynayabilirler.
Çoğunlukla insanlarla değil cansız varlıklar ve objelerle ilgilenmeyi tercih ederler .
Sıklıkla sallanma ve kendi etrafında dönme davranışları gösterirler.
Düzenli olarak yaptıkları eylemler de aşırı ısrarcı davranırlar.
Dönen nesnelere karşı aşırı ilgi ve takıntılı davranışlar sergilerler.
Parlak nesnelere karşı ilgilidirler. İlgileri genelde bir şeye yöneliktir. Bu şey ortadan kaldırıldığında kriz geçirebilirler. Örneğin konserve kutuları ,plastik şişeler, plastik kapaklar gibi . Sevdikleri şey bulunana kadar huzura kavuşamazlar.
İletişim kurmak için konuşmak yerine ,isteklerini kişinin elinden tutarak ifade etmeye çalışırlar. Başkalarının duygularını anlamakta zorlanıp, uygun tepkiler veremeyebilirler.
Kullandıkları kelimeler sınırlıdır. Genellikle etraflarında sık duydukları kelimeleri kullanırlar.

 

Otizm tek bir şekilde değerlendirilemez .Birçok alt tipi vardır. Otizm çeşitleri çok sayıda farklı tip içerse de en yaygın bilinenleri :

  • Asperger Sendromu
  • Atipik Otizm
  • Çocukluk Disintegratif Bozukluğu
  • Rett Sendromu
  • Asperger Sendromu

 

Otizmde kişinin insanlarla iletişim kurma isteği, sosyalleşme isteği çok az ya da hiç yokken, Asperger Sendromunda istek vardır. Yalnızca Asperger Sendromlu bireylerde, küçük yaşlarda empati kurma yetisi olması gerektiği gibi olmadığından, sohbet etme ve arkadaşlık kurma gibi alanlarda oldukça zayıftır. Otizm Spektrum Bozukluğunda olduğu gibi, dil ve zihin gelişiminde geriliğe yol açmaz. Asperger Sendromlu bireylerde sözcük dağarcıkları ve dil bilgisi gelişimlerinde zayıflık yoktur.

Atipik Otizm

İletişim kurmada ve konuşmada güçlük, sosyalleşmede sorunlar yaşama gibi belirtileri vardır. Bu tip otizmde tam otizm belirtileri olmadığı için tanı konulamayabilir. İletişim kurmada ve konuşmada güçlük, sosyalleşmede sorunlar yaşama gibi belirtileri vardır. Bu tip otizmde, tam otizm belirtileri olmadığı için tanı konulamayabilir. Ayrıca iyi eğitim alındığı takdirde, görülen belirtiler de ortadan kalkabilir. Dil gelişiminde yaşanan aksaklıklar da ortadan kalkar. Normale döner. Otizm tedavi sürecinde, tedavi sürecine en iyi cevap veren grup , atipik otizm teşhisi konan bireylerdir.

 


Çocukluk Disintegratif Bozukluğu

Bu tanı konmuş çocuklar, doğumdan sonraki 2 yıllarını normal gelişimleri ile tamamlarlar. Ancak bozukluğun başlaması ile beraber önceden kazanılmış beceriler de kaybedilir ve otizm belirtileri ortaya çıkmaya başlar.

Rett Sendromu

Kızlarda ortaya çıkan genetik bir Otistik Spektrum Bozukluğudur. Doğumdan sonraki ilk 5 aylık dönemde sağlıklı ve normal gelişim gösteren çocuklarda görülür. Rett Sendromunun başlaması ile birlikte baş büyümesi yavaşlar, takıntılı el hareketleri ve el becerisi kaybı oluşur. Zamanla beyinsel beceriler geriler.
Peki tüm bunların yanında otizmli bireylere nasıl özgüven aşılayabiliriz?
Öncelikle ona sıklık söz hakkı vermelisiniz. Kendini ve duygularını ,nasıl hissettiğini, ne düşündüğünü sorarak anlamaya çalışmalısınız .
Kendine olan güvenini kırmamak için yaşına uygun görevler vermelisiniz .
Başkaları ile kıyaslamamalısınız.
Kendisinin yapması gereken şeyleri ,onun için siz yapmamalısınız.
Yaşına uygun oyun faaliyetleri bulmalısınız .
Olayları olumsuz değerlendirmemelisiniz.
Varlığını önemsemeli, topluluk içerisinde söz hakkı tanımalı, kendini ifade etmesine izin vermelisiniz.
Aşırı eleştirici ve yargılayıcı olmaktan kaçınmalısınız.
Fikirlerine değer verdiğinizi hissettirmelisiniz .
O konuşurken yüzüne bakmalı ve ciddiye aldığınızı göstermelisiniz.
Onun korku ve endişelerine saygı duymalısınız.

 

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

 

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021