Panik Atak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0 32

Panik Atak Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Panik Atak hastalarının büyük kısmı genelde atak geçirdiğinin farkında olmaz. Bu yaşadığı sıkıntılı durumu başka bir fiziksel rahatsızlık ile bağdaştırır ve süregelen bir hastane trafiği başlar.

Atak başladığında kişi kendinin ölümcül bir hastalığa yakalandığını, kalp krizi geçirdiğini ve o an öleceğini düşünerek daha da panikler ve aslında durumunun tamamen psikolojik bir rahatsızlık olduğunu anlayamaz. Çünkü belirtiler gerçekten de kalp krizi geçiriyormuş gibi bir his yaratır ve hastalar kendini sürekli acil de bulurlar.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak hastalığı, bir psikolojik rahatsızlık olup, tamamen insanın içindeki korkulardan, kaçma duygusundan ortaya çıkar. Kişi, sürekli başına kötü bir şey geleceğini düşünür ve hep panik halindedir. Vahşi bir hayvanın peşinizde olduğunu ve sizi parçalayıp yiyebilme ihtimalinin gerçekliğini düşünün. O andaki yaşadığınız korku, panik ve heyecanı maalesef ki panik atak hastaları, her atak geçirdiğinde yaşıyor. Bu gerçekten kişiyi hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çok yoran bir durum olduğu için, hastalar kendilerini sosyal ortamlardan soyutlayarak, içine kapanır bir hale sokuyorlar. Bu da insanlarla olan iletişimini zayıflatarak, yaşamını olumsuz olarak etkiliyor.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak hastalarında görülen bazı belirtileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz. Tabiki bu belirtilerin hepsinin her panik atak hastasında görülecek diye bir kaide yoktur. Çünkü her hastanın yaşadığı ortam, durum, travma vs. gibi etkenler farklıdır bu yüzden panik atak belirtileri bazen değişiklik gösterebilir.

Astım krizine benzer nefes kesilmeleri ve boğulma hissi,
Kalp krizi geçiriyormuşçasına göğüste sıkışma hissi,
Aklını yitirme, çıldırma korkusu,
Gerçeklik duygusunun yitirilmesi ve kendi bedenine yabancılaşma hissi,
Ölüm korkusu,
Çarpıntı, terleme, baş dönmesi, mide bulantısı, denge bozukluğu, kulaklarda çınlama gibi birtakım da fizyolojik belirtileri görülmektedir.

Panik Atak Nasıl Tedavi Edilir?

Panik atak hastalığı asla basite indirgenecek bir rahatsızlık değildir. Evet, bu hastalık öldürmez, fakat vücutta etki ettiği kas gerilmeleri, sinir sıkışmaları nedeniyle yüksek tansiyon, diyabet, kalp krizi hastalıklarına davetiye çıkarır. Bu yüzden panik atak hastaları mutlaka uzman psikiyatristlerden yardım alarak bu hastalığı olabildiğince yenmeye çalışmalıdır.

Panik atak tedavi yöntemleri konusunda bilinen kesin bir tedavi yöntemi yok fakat bunu kontrol altına alabilmeyi ve atak sırasında, kriz yönetimini yapabilmeyi, o an ki durumla başa çıkabilmeyi öğrenebilirler. Bu da normal hayatlarında çok büyük bir adım olacaktır ve sosyal hayatlarına korkmadan devam edebilmelerini sağlayacaktır.

Bu konuda ayrıca uzmanların bilgilerinden de yola çıkarak onların önerilerinden birkaçını da şöyle ifade edebiliriz;

Sizin dışınızda, bu hastalığa sahip olan başka hastalarla görüşebilirsiniz. Çünkü sizi en iyi anlayacak biri daha varsa, bu hastalığı daha önce yaşamış olan bir başka panik atak hastası kişi olacaktır. Onların yaşadıklarından ve bu hastalıkla nasıl başa çıktıklarından faydalanabilirsiniz. Emin olun bu size çok iyi gelecektir.

Korkunuzla yüzleşin! Çünkü panik atağın beslendiği tek şey korkudur. Korkunuzun üzerine giderseniz, onu yenmeniz daha da kolaylaşır. Bekleyin gelsin. Bu durumun tamamen beyninizden geldiğini ve zihninizin bir oyunu olduğunu hatırlayın. Kontrol sizde! Bununla başa çıkabilecek güçtesiniz!
Nefes kontrolünüzü kaybetmeyin! Hızlı nefes alıp vermek panik atağınızı daha da tetikleyeceği için, nefes egzersizi yapın. Yavaş yavaş, kendinizi yormadan sakince nefes alıp verin. Bunun için birçok uzmanın nefes egzersizi videolarını seyretmenizi öneririm. Vücudunuzu kasmadan, rahat nefes alıp verdiğinizde zihninizin ne kadar rahatladığını göreceksiniz.

Evet, panik atak hastalığı oldukça korkutucu bir hastalık olabilir fakat sanılanın aksine sonucu felaket bir beyin hastalığı değil. Birçok atak geçirdiniz ama ölmediniz, nefes alıyorsunuz, sağlıklısınız. Sadece zihniniz size ara sıra oyunlar oynuyor o kadar. Bu yüzden yaşamı ertelemeyin, sokağa çıkın, yürüyüş yapın, bol bol egzersiz ve pilates yapın. Spor, hem bedensel hem de ruhsal kimliğinize çok iyi gelecektir. Enerjinizi sizi hep mutlu edecek durum ve kişilere harcayın. Negatiflikten uzak, tümüyle pozitif bir hayat asıl ihtiyacınız olan şeydir unutmayın, çünkü ne kadar eksi düşünürseniz, o kadar çok olumsuzlukları çekmiş olacaksınız. Ne kadar pozitif olursanız, hayat da size artılarıyla geri dönecektir.

 

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021