Programlama nasıl öğrenilir?

0 34

Programlama nasıl öğrenilir?

Programlama öğrenmeye başlamadan önce programlamayı nasıl öğreneceğinizi bilmeniz gerekiyor, birçok konuda olduğu gibi plansız yapılan öğrenimler genelde başarısız olur. Öğrenim seviyelerini sıralamak gerekirse şu şekilde sıralanabilir;

Temel Bilgisayar Bilimi, Çalışma Mantığı.
Temel Algoritmalar.
Temel Syntax Bilgisi.
Kişisel Projeler
Ve koca bir okyanus.

Koca bir okyanus mu?

Evet, programlamanın bir sınırı olmadığı için böyle bir tabir kullanmak istedim. Size yetecek kısmını da sıralamam mümkün değil zaten çünkü dördüncü maddeden sonra ilerleyişiniz tamamen sizin seçimlerinize ve uzmanlaşmak istediğiniz alana kalıyor.

 

Hangi yazılım dilinden başlamalıyım?

Programlama nasıl öğrenilir diyen bir insan için en önemli sorulardan birisi de bu oluyor. Tamamen sizin tercihinizdir ancak seçeceğiniz dilin günümüz şartlarında aktif olarak kullanılan bir dil olması gerekiyor, başka bir en önemli nokta ise dil hakkında Türkçe kaynakların olması eğer İngilizce bilmiyorsanız bu sizin için gerçekten önemli bir nokta olmalı. İngilizce bilmiyorsanız bana göre en fazla Türkçe kaynağı ve kullanım alanı olan dil C#’dır. C# dilinin wiki adresi için tıklayın.

Kişisel Projeler

Programlama öğrenirken kendinize bir çok proje geliştireceksiniz ancak yapacağınız bu kişisel projeleri gerçekten ilgili ve soruna yönelik yaparsanız ileride iş bulmanızı ciddi derecede kolaylaştıracaktır çünkü işverenler işe almayı düşündükleri yazılımcıların ilk olarak github hesaplarını incelerler ilk iş deneyiminizden önce kaliteli kişisel projeler geliştirdiyseniz şansınız yükselecektir.

Temel programlama ve bilgisayar bilimlerini öğrendim şimdi ne yapacağım?

Bundan sonra yapmanız gereken tek şey daha fazla proje yazmak olacaktır çünkü programlama sadece kod yazarak geliştirilen bir yetenektir kısacası ne kadar kod yazarsanız o kadar çok gelişirsiniz. Algoritmayı koda dökme konusunda kendinizi yeterince geliştirdiyseniz ve bu sektörde çalışmak istiyorsanız yapmanız gereken şey ise farklı dillere ve frameworklere el atmak olacaktır.

İş dünyası için programlama öğrenmek

İş dünyası için programlama öğrenmek istiyorsanız bir çok dil ve framework üzerinde çalışmanız gerekiyor, işverenler genel olarak projelerine yada şirketlerine dahil edecekleri yazılımcıların farklı özellikleri olmasına dikkat ediyorlar.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021