Sabahları aç karnına sirkeli su içmek zayıflatır mı? Sirkeli suyun faydaları nelerdir?

0 26

Sirke, binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılan antiseptik bir besindir. Tarihteki ilk antibiyotik olarak bilinen sirke, sabahları su ile seyreltilip içildiğinde hem daha çabuk zayıflamayı hem de iç organların toksinlerden arınmasını sağlamaktadır.

Peki sirkeli su ile gargara yapmanın faydaları nelerdir?

Sirkeli su içmek hangi hastalıklardan korur?

Sirkeli su nasıl hazırlanır?

Sirkeli su nasıl kullanılır?

Sirke, binlerce yıldır şifa kaynağı olarak kullanılan bir besindir ve düzenli olarak salata ve yemeklerde kullanıldığında insan bedeninin daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Antik çağlarda dahi sirkenin faydalarını keşfedilerek pek çok farklı alanda kullanılmıştır. Günümüzde çoğu zaman yemek ve saltalarda sos olarak kullanılsa da kullanım alanı oldukça geniştir. Özellikle sabahları aç karnına içilen sirkeli su, hem metabolizmanın daha hızlı çalışmasını hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Sirke ilk kez modern tıbbın da kurucusu olan Hipokrat tarafından kullanılmış ve iltihap, enfeksiyon hastalıklarına iyi geldiğini tespit ederek hastalarına kullanmasını önermiştir. Tarihte bilinen ilk antibiyotik olarak da sirke gösterilmektedir.

SİRKELİ SUYUN FAYDALARI NELERDİR?

Sirke antiseptik özelliği sayesinde tüketildiğinde vücudun iltihaplardan arınmasını, hastalıklara karşı direncini arttırmasını ve metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Sirkeli ya da su ile seyreltilmiş sirkeli su, antik çağlardan günümüze ilaç olarak kullanılmaktadır. Tıbbın kurucusu olan Hipokrat ve akademi arkadaşları iltihap ve ülsere iyi geldiğini tespit ederek hastaları sirke ile tedavi etmeye başladıkları bilinmektedir.

Günümüzde ise sirkenin kullanım alanları genişleyerek birçok hastalığa iyi gelmektedir. Sirke çok keskin bir aromaya sahip olduğundan daha çok su ile seyreltilmiş haliyle tüketilmesi önerilmektedir.

Sirkeli suyun faydaları şöyledir:

– Kepek sorunu olan kişilerin duş alırken yarı yarıya su ve sirke ile hazırladıkları karışım saça sürülerek 15 dakika bekletilmesi ardından soğuğa yakın ılık su ile durulanması önerilir. Haftada 1-2 kez yapılması tavsiye edilen bu uygulama düzenli olarak yapılması durumunda kapak sorunu büyük oranda azalacağı beklenir. 

– Mevsim geçişlerinde yaygın hale gelen solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar. Bağışıklığı güçlendirir hastalıklara karşı vücut direncini arttırmaktadır. Özellikle son günlerde hızla yayılan korona virüse karşı dahi bağışıklığı güçlendirerek virüsün vücuda yayılmasını kısmen engellemektedir. 

– Sirke, boğaz ağrısı ve öksürüğe de çok iyi gelmektedir. Boğaz ağrısı ve öksürük sıkıntısı çeken kişilerin su ile seyreltilmiş sirke ile gargara yaparak boğazlarını temizlemeleri önerilir. Ayrıca limon ve balla karıştırılan sirke doğal öksürük şurubu olarak da tüketildiğinde öksürüğe ve boğaz ağrısına çabucak çözüm olması beklenmektedir. 

– Zararlı beslenme alışkanlıklarından, sigara ve alkol tüketiminden kaynaklı olarak karaciğerde yağlanma ve tahribat görülür. Düzenli olarak sirke tüketildiğine ise karaciğerlerin temizlenmesini ve daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

– Yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur.- 1 bardak su ve 1 çorba kaşığı sirkenin karıştırılması ile elde edilen su temiz bir pamuk yardımıyla cilt temizlenir. Bu uygulama akşam yatmadan önce makyajın temizlenmesinin ardından yapılması önerilir. Su ile seyreltilen sirkeyle yüz temizlendikten sonra durulamadan yatılması tavsiye edilir. Böylece cilt sirkenin etkisiyle kendini sabaha kadar yenilemeye devam edecektir.

– Sirkeli su ile yapılan buhar, sinüslerin açılmasını sağlayarak burun, göz ve baş ağrısına iyi gelmektedir.

– Sirke, mide problemi yaşayan kişilere de önerilmektedir. Mide ekşimesini hafifleten sirke, su ile seyreltilip içildiğinde mideyi rahatlatır.

– Sirke, tüketilmesi durumunda vücudu onarması ve hastalıklara karşı koruması dışında yara, yanık ve güneş lekelerine de iyi gelmektedir. Özellikle sinek, böcek ve arı ısırığına karşı yaranın mikrop kapmasını ve daha steril hale gelmesini sağlamaktadır.

SABAHLARI AÇ KARNINA SİRKELİ SU İÇMENİN FAYDALARI

Sabahları güne başlamadan sirkeli su içildiğinde metabolizmanı daha hızlı çalışmasını sağlayarak kilo vermeyi hızlandırmaktadır. Uzmanlar sadece sirkeli su içerek zayıflamanın pek mümkün olmadığını ancak dikkatli beslenmenin yanında aç karnına içilen sirkeli su ile daha çabuk zayıflanabileceğini aktarmaktadırlar. Sabahları aç karnına içilen sirkeli su vücuttaki iltihap ve enfeksiyonun sökülmesine yardımcı olurken hastalıklara karşı vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı korumaktadır. Ayrıca sirkeli su tip 2 diyabeti de büyük oranda düşürdüğü yine uzmanlar tarafından aktarılmaktadır.

SİRKELİ SU NASIL HAZIRLANIR?

Sabahları uyanır uyanmaz 1 bardak ılık su içerisine 1-2 çorba kaşığı sirke ekleyerek direkt içilebilir. Bunun dışında 1 litre suyun içerisine yarım çay bardağı sirke, maydanoz, taze nane ekleyerek bir gece buzdolabında beklettikten sonra sabah ve gün içinde içilmesi tavsiye edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021