Sağlık Bakanlığı Aşı Uygulama Kuralları

0 26

Koronavirüs aşısının kimlere uygulanıp uygulanmayacağına dair Sağlık Bakanlığı aşı uygulama kuralları konusunda açıklamalarda bulundu.

Koronavirüs aşısının yan etkilerinin tam olarak kimlerde nasıl etkiler doğuracağı bilinmediğinden, Covid-19 aşısı sonrası oluşabilecek her türlü yan etkilere karşı bir takım takip ve tedbirler alınacağı belirtildi.

Bu kurallar dahilinde, aşı sonrası yüksek alerjik reaksiyon gösteren hastalarda ikinci doz aşı kesinlikle uygulanmayacak. Ayrıca gebeler için de hamileliklerinin ilk üç ayında aşı yapılmaması konusunda önerilerde bulunuldu. Fakat emziren anneler için bu kural geçerli olmayarak, emzirme döneminde olan tüm anneler Covid-19 aşısını vurulabilecek.
Sağlık Bakanlığı belirttiği kurallar çerçevesinde, kimlere aşı vurulabilir veya vurulamaz konularına açıklık getirdi.

Aşı yapılan vatandaşların ise nasıl takip altında tutulacağı ayrıntılarıyla açıklandı.

Koronavirüs Aşısı Kimlere Uygulanmayacak?

Koronavirüs aşısı kimlere uygulanmayacak konusu dahilinde, Sağlık Bakanlığı’nın korona aşısı ile ilgili açıkladığı kurallar şu şekilde,
Korona aşısı sol koldan ve oturur haldeyken yapılacak
Eğer ilk dozdan sonra yüksek alerjik reaksiyon gösteren kişilere kesinlikle ikinci doz aşı uygulanmayacak
Tam net bir tanısı konulmayan akut hastalarına, 38 derece veya üzerinde ateşi olan kişilere, epilepsi ve buna benzer kronik rahatsızları olanlara, aşılar uygulanmayacak ve ertelenecek.
Grip ve zatürre aşısı olanların aşıları iki hafta kadar ertelenecek
Koronavirüs hastalığını geçiren veya aşı vurulmadan 10 gün önce temaslı olduğu tespit edilen kişilere aşı uygulanmayacak
Kabakulak, suçiçeği, kızamıkçık gibi hastalıkların aşılarının yapıldığı tarihten 4 hafta sonra Koronavirüs aşısı yapılabilecek. Tetanos ve kuduz aşıları olanlar beklemeden hemen yapılabilecek.

Hamileler Korona Aşısı Vurunabilecek mi?

Hamileler korona aşısı Vurunabilecek mi sorusunun cevabı olarak; Özellikle Koronavirüs hastalığını ağır geçirmesi muhtemel olan gebeler, arzu ettikleri takdirde hemen aşı olabilecekler. Fakat hamileliğin ilk 3 ayında olan gebelerin beklemesi öngörülerek, emziren annelerin ise isterlerse aşı uygulaması yaptırabilecekler.
Aşı olan kişilerin 6 ay boyunca takipleri yapılacak. Korona aşısının yan etkileri olarak herhangi bir ağrı, şişlik, kızarıklık, yorgunluk, baş ağrısı gibi semptomlar sağlık çalışanları tarafından sisteme girilecek. Bunun yanı sıra 6 aya kadar herhangi bir tat veya koku kaybı, yüz felci tarzında nörolojik bulgular da kayıt altına geçecek.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

 

Kaynak : Pilliblog.NET

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021