SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN ÜÇ KURAL

0 54

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN ÜÇ KURAL

Sağlıklı olmak bir insanın hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlığının yerinde olması demektir. Bir insan için beden sağlığı ruh sağlığı kadar önemlidir. Beden sağlığımızı sadece özel spor ve egzersizler ile değil vücuda aldıklarımız ile de koruyabiliriz. Ancak karıştırılmaması gereken konu şudur ki, sağlıklı beslenmek size kilo verdiren veya kilo aldıran bir tüketim olması şart değildir. Yani diyet yapmak sağlıklı beslenmek değil sadece profesyoneller tarafından kilo kontrolü için belirlenen yiyecek listesidir. Sağlıklı bir vücut için sağlıklı beslenmek yiyecekleri öğrendiğimiz bazı şeylere dikkat ederek tüketmektir. Sağlıklı beslenmek için gereken üç kurala bir göz atalım.

YAPAY DEĞİL ORGANİK TÜKETİM

Günümüzde kimyasal katkılı bir çok ürün üretimi hızla devam ediyor. Neredeyse her yiyecek türünün yapay ve sağlıksız haline ulaşabiliyorsunuz. Bu durumda belki daha ucuz belki daha hızlı belki de daha lezzetli olduğundan organik gıda yerine yapay gıda tercih edinilebiliyor. Özellikle çocukların daha savunmasız ve temiz olan vücutları için bununla ilgili yeterli araştırma yapılmadan ürün tüketilmemesi ve daha fazla paraya mal olsa bile her zaman organik olanın tercih edilmesi gereklidir.

DİKKATLİ ŞEKER VE TUZ TÜKETİMİ

Şuan sofralarımızda ilk yemek yemeye başladığımız zamandan beri alışık olduğumuz tatlar vardır. Tükettiğimiz neredeyse her yemekte belirli miktarlarda kullanılan tuz ve şeker oranlarına alıştığımızdan dolayı bizde ne kadar kullandığımızın farkında olmayabiliriz. Fazla şeker ve tuz kullanımının bir çok zararı olsa da bir yandan bunların alternatifleri, sağlıklı olanları vardır. Yaptığımız yemeklerde ve içeceklerde tuz ve şeker miktarını gün geçtikçe azaltmak, şeker ihtiyacını başka ve doğal yollar ile karşılamak bizim için faydalı olacaktır. Yine şeker ve tuz için başka alternatifleri kullanıp her zaman kullandığınız tuz ve şekerin sağlıklı olup olmadığını araştırıp kontrol etmenizde ve beslenme şeklinizi buna göre düzenlemenizde yarar var.

YAĞI BIRAKMAK DEĞİL DOĞRU YAĞ TÜKETİMİ

Sağlıklı beslenmek denildiğinde akla gelen şeylerden biride yağdır. Yağın hem yapısı hem de tüketilen miktarı önemlidir. Günlük kullandığımız yağların hepsinin doymamış yağ olması gereklidir. Özellikle satın alıp tükettiğimiz katı yağlar vücut için zararlıdır ve kolesterol seviyesini de arttırırlar. Katı yağları zaten tükettiğimiz bazı diğer besinlerle beraber vücudumuza alırız. Bundan dolayı organik ve sıvı yağların tercih edilmesi daha iyidir. Ve aynı zamanda kızartma yapmak için kullanılan yağ yine zararlı olabileceğinden kızartmaları azaltmakta bizim için faydalıdır.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021