Sağlıklı Beslenmenin Formülü

0 69

Sağlıklı Beslenmenin Formülü

Sağlıklı beslenmenin formülü, ne kadar aktif olmakla doğru orantılı olarak kalori almaktır, böylece tüketilen enerji ile kullanılan enerji dengelenir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla besin ve içecek tüketirseniz kilo artışı gerçekleşir. İhtiyaçtan daha az miktarda besin ve içecek tüketirseniz kilo verirsiniz. Ayrıca dengeli bir beslenme uyguladığınızdan ve vücudunuz için gerekli tüm besinleri karşıladığınızdan emin olmak için çok çeşitli yiyecekler tüketmelisiniz. Erkekler günde yaklaşık 2.500 kalori, kadınlar ise günde yaklaşık 2.000 kalori almalıdır.

Nişastalı Karbonhidratlar

Nişastalı karbonhidratlar, tükettiğiniz besinlerin %30’undan biraz daha fazlasını oluşturmalıdır. Patates, ekmek, pirinç, makarna ve tahılları içerir. Kepekli makarna, esmer pirinç ya da kabuklu patates gibi daha yüksek lifli veya tam tahıllı çeşitler seçin. Bunlar beyaz ve nişastalı karbonhidratlardan daha yüksek lif miktarına sahiptir ve uzun süre açlık hissetmemenize yardımcı olabilirler. Her ana öğüne en az 1 nişastalı besin eklemeyi deneyin. Bazı insanlar nişastalı yiyeceklerin kilo aldıracağını düşünür, ancak içerdikleri karbonhidrat gram olarak yağın yarısından daha az miktardadır. Bu tür besinleri pişirirken veya servis ederken kullandığınız yağlar çok önemlidir çünkü kalori miktarını yükselten şey budur.

Bol Meyve Ve Sebze

Her gün en az 5 porsiyon çeşitli meyve ve sebze tüketmeniz önerilmektedir. Taze, paketli, konserve, kurutulmuş veya suyu sıkılmış olabilirler. Günde 5 porsiyon tüketmek oldukça kolaydır. Kahvaltılık gevreklerinizin üzerine bir muz doğrayabilir sabah atıştırmalıklarınızı bir tane meyve ile değiştirebilirsiniz. 150 ml’lik bir bardak meyve suyu, sebze suyu ya da smoothie de 1 porsiyona denktir, ancak bu içeceklerin şeker miktarı yüksektir ve dişlerinize zarar verebilir, bu nedenle günde 1 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

Haftada 2 Kez Balık

Balık iyi bir protein kaynağıdır ve birçok vitamin ve mineral içerir. Yağlı balık dahil olmak üzere haftada en az 2 porsiyon balık tüketmeyi hedefleyin. Yağlı balıklar, kalp hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek omega-3 bakımından zengindir. Taze, dondurulmuş ve konserve arasından seçim yapabilirsiniz, ancak konserve balıkların tuz oranının yüksek olabileceğini unutmayın.

Doymuş Yağ, Şeker ve Tuzu Azaltın

Beslenmenizde bir miktar yağ kullanmalısınız, ancak tükettiğiniz yağ miktarına ve türüne dikkat etmeniz önemlidir. Çok fazla doymuş yağ, kandaki kolesterol seviyesini yükseltir ve kolesterol yükselmesi kalp hastalığına yakalanma riskini artırır. Ayrıca fazla tuz ve şeker kullanımından uzak durmak tansiyon, kalp ve şeker hastalığı riskini azaltır.

 

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021