Samsung Türk malı Galaxy telefon üretecek!

0 15

Teknoloji devleri Türkiye pazarına teker teker girmesinin ardından şimdi de ülkemizdeki yatırımlarına hız kazandırmaya başladı. OPPO’nun İstanbul/Tuzla bölgesinde üretim tesisi kuracağını açıklamasının ardından bugün de Samsung cephesinden haber geldi.

Aktarılan bilgilere göre; Güney Koreli Samsung, önümüzdeki hafta Türkiye’de bazı Galaxy modellerinin üretimine resmi olarak başlayacak. Şu an Türkiye’de üretilen 10 adet Samsung televizyon modelinin 4’ü Atmaca Elektronik’in fabrikasından çıkıyor. Muhtemelen Galaxy telefonları da yine Atmaca Elektronik’in fabrikasında üretilecek.

Söylentilere göre; Atmaca, fabrikasında Samsung için özel bir bölüm oluşturmuş. Samsung’a ayrılan bu bölümde yıllık 3 milyon adet Galaxy modelinin üretilmesi tahmin ediliyor. Bildiğiniz gibi Türkiye’de üretim tesisi kurmak isteyen yabancı firmaların yerlileşme ve ihracat şartı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından getirilmişti.

Samsung da bu süreçte Galaxy modellerinin bazı parçalarını tedarik etmek için Türk firmalar ile anlaşma yapacak. Araştırma firması olan GFK tarafından yayınlanan rapora göre; Türkiye akıllı telefon pazarında Samsung yüzde 40.4’lük bir paya sahip.

Ülkemizde popüler marka konumunda olan Samsung’un Türkiye’de üretime başlayacak olması da oldukça sevindirici bir haber. Samsung’un ilk etapta hangi telefonlarını Türkiye’de tanıtacağı henüz bilinmiyor. Muhtemelen konuyla ilgili resmi açıklama yapıldıktan sonra bu modeller de kesinleşir.

Geçtiğimiz gün Galaxy S21 ailesini tanıtan Samsung, belki bu modellerin bir bölümünü de ülkemizde üretir. Kim bilir? Üretim hattının Türkiye’ye kayması, fiyatları nasıl etkileyecek bilinmiyor. Ancak tahminlere göre; üretimin Türkiye’de artması ile telefon fiyatlarında bir düşüş yaşanacak. Bu düşüşün etkilerini 2021’in sonunda göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021