Saniyede 1 Milyar Kare Çekebilen Ultra Hızlı Kamera

0 7

Bilardo topunun masada hangi köşelere çarpacağı, kıyılara vuran gelgitlerin ölçüleri, ayın ne kadar parladığı ve küçüldüğü genellikle tahmin edilebilen olayların arasında yer alıyor.

Suyun damladığı yer, kasırgaların aniden yön değiştirmesi ve kendi kafalarına göre büyüyen ağaç dalları ise zaman geçtikçe rastgele davranış sergiledikleri için kaotik sistem olarak adlandırılıyor. Bu kaotik sistemler, önemsiz gibi görünse de aslında dünyamızda büyük rol oynuyor.

Bern Üniversitesi Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nde görev alan profesör Lihong Wang, bu arayışa yardımcı olabilecek yeni bir cihaz tasarladı. Ultra hızlı kamera, saniyede bir milyar kare hızla video kaydedebiliyor Wang, kapalı bir odada lazer ışığının hareketlerini gözlemleyebilmek için saniyede bir milyar kare hızla video kaydedebilen ultra hızlı bir kamera geliştirdi.

Kamera, sıkıştırılmış ultra hızlı fotoğrafçılık (CUP) teknolojisiyle çalışıyor ve bu sayede evrendeki en hızlı şey olarak kabul edilen ışığı takip edebiliyor.Ancak bu kamera, sadece CUP teknolojisine değil, aynı zamanda diğer fotoğraf makinelerinin aksine tüm kareleri aynı anda çekebilme özelliğine sahip. Bu sayede her rastgele davranışı yakalayarak, uzmanların bu çarpıklığı incelemelerine olanak tanıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021