Tamam artık vurmayalım WhatsApp öldü!

0 30

 


Facebook ve iştirakleri ile WhatsApp’ın kullanıcıları verilerini paylaşacak olması, ülkemizde pek hoş karşılanmadığı gibi yüzbinlerce kişi Telegram, Signal ve BiP gibi platformlara geçiş yapmıştı.

Ancak WhatsApp’tan kopamayanlar, Play Store üzerinden WhatsApp’a yüklenmeye başladı. Peki, Play Store’daki WhatsApp uygulamasına yapılan yorumlar ile gizlilik politikasını kabul etmediğini belirten Android kullanıcıları bu hareketleri ile gerçekten de verilerinin toplanmasının önüne geçebilecek mi?

WhatsApp’ın Play Store üzerinde yer alan uygulamasının altına yazılan yorumlar genellikle şu şekilde;

“Bu uygulamayı telefonuma güvenliği dahilinde indirdim. hiçbir şekilde telefonumdaki verilerim (dosyalar, telefon numaraları, parmak izi, fotoğraflar, videolar, mesajlar, ses kayıtları, belgeler, banka bilgileri ve şifreler gibi) ikinci ya da üçüncü şahıslar ile en ufak bir şey paylaşılmasını, kopyalanmasına iznim yoktur. yaşayacağım herhangi bir olumsuz durumdan, sorundan Google Play Store ile WhatsApp Messenger sorumludur. Aksi takdirde, gerektiğinde yasal işlem başlatılacaktır.”

“Bu uygulamayı güvenliği dahilinde indirdim. Kişisel bilgilerimin (kredi kartı, e devlet, rehber, dosyalar, ses kayıtları, sesli veya görüntülü konuşma, uygulamala ) kopyalanmasına, ikinci veya üçüncü kişi ile paylaşılmasına iznim yoktur. Yaşayacağım bir olumsuz durumdan Google Play, Play Store ve WhatsApp sorumludur. Aksi takdirde yasal işlem yapılacaktır.”

“Telefonumdaki kişisel verilerimin (fotoğraflar, banka ve şifre bilgileri, belgeler, rehber, mesajlar, parmak izi, videolar, ses kayıtları gibi) ikinci ve üçüncü şahıslar ile en ufak bir paylaşılması, kopyalanmasına iznim yoktur. Yaşayacağım herhengi bir olumsuz durumdan, sorundan Google Play Store ile Whatsapp Messenger “sorumludur. Aksi taktirde, gerektiğinde yasal işlem başlatılacaktır.”

Yorumların hiçbir anlamı yok!

Yukarıda yer alan ve buna benzeyen yorumların hiçbiri maalesef ki gizlilik politikasından sorumlu olmadığınız anlamına gelmiyor. Aksine ne yazarsanız yazın, sözleşmeyi kabul ettiğiniz takdirde bu yorumların hepsi yok hükmünde sayılıyor. Bu yüzden Play Store’daki WhatsApp uygulamasının altına gizlilik sözleşmesini red etmek için yorum yazmanın manası yok.

KVVK ve Rekabet Kurulu bu konu hakkında önümüzdeki günlerde nihai bir karara varacak. Bu iki kuruldan çıkacak olan kararlar ile WhatsApp’ın Türkiye’de veri toplamasının önüne geçileceğini düşünüyoruz.

 

Kaynak : Teknolojioku

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021