Teknoloji nedir ? zararları faydaları nelerdir?

0 49

TEKNOLOJİ NEDİR?

Teknolojinin kısaca tanımı insanoğlunun yaşamı kolaylaştırmak için bilimi kullanarak yaptığı şeylerdir. Günümüzde teknoloji neredeyse her alanda ve her anımızdadır. Teknoloji günümüzde o kadar çok kullanımdadır ki teknoloji denildiğinde akıllara ilk gelen şeyler çok sınırlı olur çünkü günlük hayatımızda teknolojiden ne kadar yararlandığımızı fark edemeyiz. Teknoloji artık o kadar çok hayatımız da ki sanki hep varmış ve şuan da teknoloji sayesinde yaşadığımız kolaylıkta hep varmış gibi hissederiz. Teknoloji gün geçtikçe kendini insanlar tarafından geliştirmeye devam eder. Artık ülkeler teknoloji üzerine bilgi sahibi daha çok insan yetiştirmek ve ülkelerini daha çok geliştirmek için kendi eğitim sistemlerini teknoloji öğrenimi üzerine oluşturur oldular. Hayatımızın büyük bir parçası olmuş teknolojinin hem faydalarına hem de zararlarına bir göz atalım.

TEKNOLOJİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Teknoloji hayatımızda uzun süredir her gün daha çok gelişerek var olduğundan dolayı fark etmesek de aslında iletişimi ne kadar hızlandırdığından bahsetmemiz gerekir. Önceden haberleşmek zaman alan, sabır ve uğraş gerektiren bir işken şimdi sevdiklerimiz bizden ne kadar uzakta olursa olsun çok fazla zamana ve aparata ihtiyaç duymadan onun sadece sesini duymakla kalmayıp aynı zamanda görebiliyoruz da. Eğitimde çokça kullanılan teknoloji sayesinde akıllı tahtalar, bilgisayarlar, internetin yardımı ile hızla ulaşılan bilgiler sayesinde eğitim ve öğrenim çok kolaylaşmış durumda. Üstelik pandemi sürecinde yüz yüze eğitime devam edemeyen pek çok ülkede ki öğrencilerin neredeyse hepsi teknolojiden yararlanmışlardır. Özellikle eğlence, medya, sanat, film gibi konularda teknoloji gelişmeye hep yardımcı oldu. En basitinden sosyal medyaya yüklediğimiz içeriklerin kalitesini bile gün geçtikçe teknoloji sayesinde yükseltebiliyoruz. Teknoloji sayesinde daha gerçekçi filmler çekip farklı platformlarda daha fazla insana ulaşıp, müzik içinde daha kolay albüm oluşturabiliyoruz. Ve bunun gibi daha bir sürü çeşitli faydalarını saymak mümkün.

TEKNOLOJİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Teknolojinin sağladığı faydaların yanında bir o kadar da zararları vardır. Teknoloji sayesinde iletişim kolaylaştıkça ve çaba gerekmedikçe insanlarla iletişim kurmak artık değersiz hatta sıkıcı bir durum haline gelmiştir. Teknoloji sayesinde radyasyon vb. Gibi problemlerle hem insan sağlığına hem de dünyanın sistemine zarar gelmeye devam ediyor. Teknoloji sayesinde insanlar sanal platformlarda var olan profillerden dolayı kendilerini daha yalnız daha kötü bir hayatta hisseder oldular. Teknoloji sayesinde artan telefon ve bilgisayar oyunlarından dolayı çocukların oyun vakitleri ve iletişimleri bitmeye başladı. Bundan dolayı teknolojinin zararları ve faydalarını göz önünde bulundurarak elimizden geldiğinde teknolojiyi bizim lehimize değil bize en faydalı şekilde kullanmamız gerekir.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021