Tik Toktan Güvenlik ve Gizlilik Düzenlemesi

0 20

Çin’in tasarlamış olduğu sosyal medya platformu olan Tiktok uygulaması, 18 yaşından küçük bireyler için kullanıcı özeli ve güvenliği sebebi ile daha üstün yüksek standartlarda hizmet sağlamayı amaçlıyor.

Gizliliği ve güvenliği ön planda tutarak yenilenen güncellemelerini kullanıcılarına duyurarak, yepyeni uygulamalarını Tiktok programında paylaştı.

Milyonlarca kullanıcısı bulunan WhatsApp uygulamasının gizlilik politikasındaki değişikliğe gitme durumundan dolayı, tüm ülkelerde bu konu ile alakalı birçok tartışma başlatıldı. Kişisel güvenliği ve gizliliği ihlal edildiği konusunda şüphe duyan kullanıcılar, bu güncellemeyi kabul etmeyerek, böyle bir durum gerçekleşirse, WhatsApp programını kullanmayacaklarını ve bir başka mesajlaşma programı olan Telegram programına geçiş yapacaklarını bildirdiler.

Tiktok Yeni Güvenlik ve Gizlilik Kuralları

Bu tartışmalar devam ederken, gençlerin en çok kullandığı ve milyonlarca kullanıcıya sahip TikTok da yeni bir adım atarak, gizlilik ve güvenlilik hususunda daha sağlam kararlar aldıklarını belirtti. WhatsApp yönetiminin kararına karşılık TikTok’un aldığı bu karar da ayrıca manidar bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Tiktok 18 yaşından küçük olan genç kullanıcıları için özel ve yeni güvenlik kuralları getirdi.

Tiktok 13 ve 15 Yaş arası özel gizlilik ayarları kapsamında, gizlilik ayarları “özel” olarak ayarlanabilecek. Bu şekilde yapılan ayarlama sonucunda, kullanıcıların sadece onayladıkları kişiler paylaşılan tüm videoları görüntüleyebilecek. Bunun yanı sıra yine aynı yaş grubu arasında bulunan kullanıcılar profillerinden “hesabınızı başkalarına önerin” ibaresini de kaldıracak. Ayrıca 16 ve 16 yaşın altında olan kullanıcı kitlesinin paylaştığı videoların indirilmesine de izin verilmeyecek.

Tiktok Türkiye’ye Temsilci Gönderdi

Tiktok daha öncelerde de Türkiye’ye temsilci atama kararını almıştı. Bu konu ile alakalı Ulaştırma Bakanı Yardımcısı Ömer Fatih Sayan açıklama yaparak, “ VK ve Youtube’un ardından bugün yaptığımız görüşmeler neticesinde TikTok, temsilci atayacağını açıkladı. Temennimiz diğer sosyal ağ sağlayıcılarının da bir an önce temsilcilerini bildirmeleri ve yükümlülüklerini yerine getirmeleridir. Hayırlı olsun.” Sözlerini ifade etti.

TikTok getirmiş olduğu gizlilik ve güvenlik kuralları çerçevesinde, küçük yaştaki kullanıcıların güvenliğini ve emniyetini sağlamak için bir hayli uğraş içerisine girmiş bulunuyor. WhatsApp güvenlik ihlali durumunu kullanıcılarına kabul ettirmeye çalışırken, TikTok’un sergilediği bu davranış takdir edilesi bir durum olarak karşımıza çıkmakta.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

 

Kaynak : Pilliblog.NET

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021