Web Sitenizi Hızlandırma Yolları

0 4

Sayfa yükleme hızının hemen çıkma oranı üzerinde doğrudan etkisi vardır ve uzun vadede SEO’yu etkiler. Ziyaretçi sayfayı görüntülemeyi bıraktığında ve herhangi bir işlem yapmadığında google açısından sıralamada gerilere düşebilirsiniz.

2020 ve sonraki web siteleri kesinlikle 2010’da olduğundan çok daha fazla içerik barındırmak zorundadır. Nihai hedef olan “kullanıcı deneyimini” en üst düzeye çıkarma hedefiyle, sayfalar genellikle çok sayıda dosya içerir. Büyük, yüksek kaliteli fotoğraflar, animasyonlar, klipler, videolar.

 

Hikaye artık sadece arama motoru sıralamasındaki web sitesi sırası ile ilgili değil. Sayfa yükleme hızı artık kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda belirleyici bir faktördür ve dönüşüm oranlarındaki artış ve düşüş üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir.

Yavaş yüklemenin her saniyesi, ziyaretçileri ve müşterileri doğrudan sayfada kaybetme potansiyeline sahiptir. Bu, hızı son derece önemli bir faktör haline getirir. Neyse ki, bu web sitesinin yavaş yükleme sorununu iyileştirmek için yapabileceğimiz birkaç yöntem var.

Sayfa yükleme hızını iyileştirmenin ilk adımı, Pagespeed Insights gibi bazı araçlarla mevcut hızın ne durumda olduğunu kontrol etmektir. Araç, masaüstü ve mobil sayfa yükleme hızınızın ayrıntılı bir referans açıklamasını sağlayacak ve neyin iyileştirilmesi gerektiğini gösterecektir.

Bir web sitesinin hızının ilk ölçüsü, sayfayı düzgün bir şekilde oluşturmak için gereken resimlerin, komut dosyalarının ve dosyaların toplam dosya boyutudur. Sayfayı yüklemek için gereken bilgi miktarını azaltmak, yükleme hızını artırır. 2018’de yapılan araştırmalar, öneri 500 KB’ın altında olmasına rağmen çoğu web sitesinin 1.3 ile 2.5 MB arasında olduğunu gösteriyor.

Sayfa yükleme hızı çok yavaşsa, aşağıdaki yöntemleri kullanarak web sitenizdeki dosya boyutunu azaltmayı düşünebilirsiniz.

1. Resimleri .jpg Olarak Yükleyin;

Web sitesindeki görsellerin gerçekte olduğundan daha küçük görüntülenmesi mümkündür. Bu durumda, depolama alanından tasarruf etmek ve yükleme süresini en aza indirmek için dosya uzantısını .jpg olarak kaydetmeli ve resmi yeniden boyutlandırmak gibi basit bir araçlar kullanabilirsiniz.
Görüntü boyutunu küçültmenin başka bir yolu, eklentiler kullanabilirsiniz. WordPress’te wordpress image optimizer diye aratırsanız karşınıza bir çok resim boyutu küçültme eklenetisi çıkacaktır.

2. Geliştirilmiş JavaScript ve CSS;

Kodu her sayfada tekrarlamak yerine, CSS kurallarını veya JavaScript parçacıklarını harici bir dosyaya taşıyın. Bu yaklaşımın en büyük avantajı, her ziyaret için yalnızca bir kez yüklenmesi gerekmesidir. Bu nedenle, düzinelerce veya yüzlerce satır kod yüklemek yerine, daha önce indirilen komut dosyası veya stil sayfasına başvurmanız yeterlidir. Bu sayede, javascript ve CSS’nin iyileştirilmesi, web sitesinde sayfa yükleme hızını istikrarlı ve mükemmel bir şekilde artırmaya yardımcı olacaktır.

3. Autoptimize Eklentisi;

Bu eklenti ile %80 oranında siteniz hızlanacak ve google’de inanılmaz derecede siteniz yükselecektir.

4. Önbellek Kullanın;

İçerik yönetim sistemleri (WordPress gibi), sayfaların en son sürümlerini takip eden eklentilere sahiptir. Daha sonra bu arşivleri kullanıcıya gösterirler, böylece tarayıcının sayfayı tekrar tekrar yeniden yüklemesi gerekmez. WP Super Cache gibi eklentiler, yüklemenizi önemli ölçüde hızlandırmanıza yardımcı olur.

5. Yönlendirmeyi Silin;

Kullanabileceğiniz bazı yönlendirmeler kalıcı 301 yönlendirmeleri ve geçici 307 yönlendirmeleridir. Ancak, çok fazla yeniden yönlendirmeye sahip olmak tarayıcının kafasını karıştıracak ve yavaş yüklemeye neden olacaktır. Bu yüzden yönlendirmeleri kontrol etmeniz ve mümkün olduğunca basitleştirmeniz gerekir. Google PageSpeed ​​Insights aracı, web sitenizde hangi yeniden yönlendirmelerin etkin olduğunu bilmenizi sağlar.

5. CDN (İçerik Dağıtım Ağı – İçerik Dağıtım Ağı) kullanın

Bunun en uygun ve etkili yöntem olduğu söylenebilir çünkü yukarıdaki 5 yolu da göz ardı edebilirsiniz. Zor teknik bilgiye sahip olmaya gerek yok, her bir faktörde optimizasyonu atlayarak bireysel araçları manipüle etmeye zaman harcamaya gerek yok.

CDN, olağanüstü özelliklere sahip “hepsi bir arada” bir çözüm olarak söylenebilir:

Fiziksel sunuculardaki “Önbellek” içeriği (resimler, videolar, web sayfası dahil), son kullanıcıya orijinal sunucudan daha yakın konumdadır. Sunucu kullanıcıya daha yakın olduğu için CDN içeriği daha hızlı gönderecektir;

CSS ve JS’yi optimize edin; görüntü meta verilerini düzene sokmak; boyutunu küçültmek, kaliteyi korumak için görüntüleri sıkıştırın; otomatik görüntü boyutlandırma; Aşamalı Görüntü Yükleme ile sayfa yükleme hızını optimize edin;

⦁ Sadece birkaç dakikalık entegrasyondan sonra basit ve hızlı operasyon ile siteniz hızlanacaktır.

 

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021