WhatsApp, Kullanıcı Kaybetmemek için Farklı Yollar Deniyor

0 21

İçerisinde bulunduğumuz günler, Faceboook tarafında pek iyi geçmiyor. WhatsApp, gizlilik sözleşmesi değişikliğini duyurduğundan beri Telegram ve Signal gibi gizlilik odaklı sohbet uygulamalarına milyonlarca kullanıcısını kaptırdı. Özellikle bu kullanıcı kaybını durdurmak için WhatsApp’ın en çok kullanıldığı ülke olan Hindistan’da, gazete reklamları yayınlanmaya başlandı.

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma hizmeti WhatsApp, dünyanın dört bir yanındaki büyük pazarlarda liderliğini kaybetti. Bunun en çok WhatsApp kullanılan ülke olarak bilinen Hindistan’da da görülmesi, yaşanılan kaybın ne denli büyük olduğunu gösteriyor. Yaklaşık iki gün önce, yeni gizlilik sözleşmesinin yürürlüğe konma tarihini 8 Şubat’tan 15 Mayıs’a çeken WhatsApp, bu süreç arasında çeşitli yayın organlarıyla “gizlilik ve güvenlik” hakkında doğru bilgileri insanlara paylaşmak ve yanlış bilinen algıları kırmak için sıkı bir çalışma yapacağını açıklamıştı. Bu konuyla alakalı ilk girişim Hindistan’da yapıldı.


Hindistan’da yapılan WhatsApp reklamları

Facebook, yerel kaynakların yaptığı habere göre Hindistan’da adı bilinen gazetelerin ön sayfalarına “WhatsApp gizliliğinize saygı duyar ve onu korur” açıklamalarını içeren reklamlar yerleştirdi. Bu çalışma için on milyonlarca Rupi harcandığı tahmin ediliyor. Reklamların içeriğinde, yeni gizlilik politikası güncellemesinin getirdiği kişisel ve ticari kullanımı arasındaki farklara da değinilmiş. Ancak diğer açıklamalara benzer şekilde, toplanan meta verilerle alakalı herhangi bilgilendirme hala yapılmış değil. Bu arada meta verinin ne olduğunu bilmeyenler için kısaca bahsetmemiz gerekirse; WhatsApp üzerinden birine gönderdiğiniz mesajın ne zaman, kim tarafından, hangi konumda, hangi cihazla, kime gönderildiği gibi binlerce farklı bilgileri içeren aktivite kaydı olarak tanımlanabilir.

Signal ve Telegram’ın son birkaç günde kazandığı kullanıcılara bakılırsa, WhatsApp’ın insanları ikna etmek için pazarlamaya daha fazla para harcadığını görmek şaşırtıcı olmaz. İlerleyen zamanlarda Facebook’un ne kadar başarılı olduğunu göreceğiz.

 

Kaynak : Technopat

office yazılım lisansı satın al

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021