WhatsApp Virüs Alarmı, Kontrolü Tamamen Ele Geçiriyor!

0 14

WhatsApp Virüs Alarmı, Kontrolü Tamamen Ele Geçiriyor!

Son dakika uyarısı olarak yapılan gelişmeler sonucunda WhatsApp virüs alarmı verdi ve Whatsapp programlarına gelen zararlı bildirime tıklamanız sonrası whatsapp programının kontrolünü tamamen eline geçiriyor uyarısı yapıldı.

CNN’de verilen haber doğrultusunda, whatsapp araştırmacısı, Lucas Stefanko bu berbat ve maksatlı yazılımın gelişigüzel bir whatsapp bildirimini kontrol altına alarak kullanıcı kişinin telefonundaki başka whatsapp kullanıcılarına da yayılım gösteriyor uyarısında bulundu. Durum böyle olunca tüm whatsapp kullanıcıları büyük bir endişeye kapıldı ve bu konu hakkında araştırmalara girişti.

WhatsApp Yeni Virüs

Yeni whatsapp virüsü tamamen bir bildirime otomatik bir şekilde karşılık vermeye programlanmış olarak tasarlanmış. Reklam gibi görünen fakat tamamen zararlı bir virüs olan bu yazılım telefonunuza bulaştığında, kontrolü tamamen ele geçirerek, bildirimlerinizi de kontrol altında tutuyor. Telefonunuzda bulunan kişi rehberinize ulaşarak bütün herkese mesaj atıyor ve bu linke tıklayan kullanıcıların da telefonuna yayılıyor.

Lukas Stefanko nun açıklamasına göre, whatsapp yeni virüs tamamen zarar verme amaçlı bir yazılım olup, telefonunuza gelen reklam linkine tıklayan kişileri bir web sitesine yönlendirerek, kafa karışıklığı yaratıyor. Bu şekilde bildirim ve mesajlara otomatik yanıt gönderme izinlerini isteyerek, kullanıcıların kabul etmeleri sonucunda telefonunuzun arka plan yönetimine girerek, tüm kontrolü ele geçiriyor.

Bunun yanı sıra uzmanlar, şu an sadece Whatsapp kullanıcılarının otomatik mesaj gönderme özelliğine karşı yapılan kötü amaçlı bir yazılım olduğu belirtilse de virüsün teknik özelliklerine bakılacak olursa, ilerleyen zamanlarda farklı güncellemeler doğrultusunda daha fazla genişletilerek, daha fazla alana yayılabileceği konusunu dile getirdiler.

Whatsapp Virüsü Nasıl Engellenir?

Whatsapp virüsü nasıl engellenir sorusunu merak edenler için, whatsapp programı kullanan kişilerin, telefonlarına gelebilecek her türlü şüphe içeren bildirimlere tıklamaması ve kesinlikle bu yazılıma tıklamaması gerekmektedir. Çünkü yeni whatsapp virüsü tıklandığı andan itibaren sizi web sitesine benzer bir alana yönlendirerek, telefonunuz için birtakım izinler talep ediyor ve bu işlem çok çabuk oluştuğu için, kullanıcıların düşünmeden asla kabul etmemeleri gerekiyor. Telefonunuza gelen bu tür linkleri kesinlikle tıklamadan hatta okumadan silmeniz gerekmekte.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021