Xiaomi hapı yuttu! ABD Xiaomi’yi Huawei gibi kara listeye aldı!

0 12

Amerika Birleşik Devletleri, Çin menşeli firmalara uyguladığı yaptırımlara bugün bir yenisini daha ekledi. Bildiğiniz gibi Huawei’nin Android lisansını iptal eden Amerika, sonrasında TSMC ve Qualcomm gibi yonga seti üreticilerine de yaptırım uygulatmıştı.

İşlemci üretemeyecek pozisyona düşen Huawei, 2021’de bu yüzden amiral gemisi model çıkaramayabilir. Şimdi ise ABD yaptırımlarına bir yenisi daha eklendi. Xiaomi, ABD tarafından resmi olarak kara listeye alındı.

Reuters’ın aktardığına göre Donald Trump yönetimi Xiaomi’yi kara listeye almış. Xiaomi ile birlikte DJI, Comac ve SMIC gibi 9 farklı firmanın da kara listede olduğu söyleniyor.

Joe Biden yönetiminin gelmesine günler kala, Trump yönetiminin böyle bir hamle yapması aslında hiç şaşırtmadı. Peki, Xiaomi’ye uygulanacak yaptırımlar Huawei’nin ki gibi ağır mı olacak?

Xiaomi Huawei gibi mi olacak? Huawei maalesef ki Varlık Listesi’ne alındığı için en ağır yapıtımlara uğradı. Ancak Xiaomi’nin böyle bir durumu şimdilik bulunmuyor. Kaldı ki Joe Biden yönetiminin Çin’e nasıl yaklaşacağı bilinmiyor.

Bu yüzden Xiaomi’nin Android lisansını kaybetmesi ve işlemci üretememesi gibi bir durum “şimdilik” söz konusu olmayacak. Ayrıca Xiaomi’nin tedarik zincirinde bir aksama yaşanmayacak. Bu muhtemelen Xiaomi’nin gözünü korkutmak için alınmış bir karar. Tahminlere göre Biden daha ılıman bir politika izleyecek. Tabii bunlar en iyi varsayım. Joe Biden yönetimi Çinli firmaların Android lisanslarını komple iptal de edebilir. Bekleyip göreceğiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021