Yağ Yakıcı ve Düşük Kalorili Besinler

0 74

Kilo vermek istediğimizde zor bir süreç bizi bekler. Açlığımızı bastırmak için düşük kaloriye sahip atıştırmalık bulmak zordur. Negatif kalori içeren besinleri sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Amacımız zayıflama konusunda size rehber olacak bir yazı dizisi hazırlamaktı. Bu yüzden ciddi bir araştırma yaparak bu yazı dizisini hazırladık. Kulaktan dolma bilgilerden ziyade uzmanların önerdiği besinleri sizler için bir araya getirmeye çalıştık. Sağlıklı, düşük kalorili olan bu besinleri pişirme yöntemlerine ve hijyen kurallarına dikkat ederek gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Zayıflamaya yardımcı düşük kalorili besinler şunlardır:

1-KEREVİZ SAPI: Kereviz sapının %75’i su kalan %25’i ise lif ve posa içerir. Su deposu olan bu besin vücudun sıvı ihtiyacını karşılar. Düşük kaloriye sahip olan kereviz sapı çok iyi bir atıştırmalıktır. Bir porsiyon kereviz sapı tükettiğinizde içerdiği lif oranı sizi tok tutar ve açlık krizlerinizi bastırır. Kereviz C, A ve K vitamin yönünden zengin bir bitkidir. Antioksidan yüklü olan kereviz yaşlanmayı geciktirir. Kereviz sapını salataya ekleyerek tüketmeniz tavsiye edilir. Kerevizi baharatlarla tatlandırılarak sağlıklı bir atıştırmaya çevirebilirsiniz.

2- GREYFURT: Mayhoş bir bitki olan greyfurt yüklü miktarda su ve posa içerir. Yaklaşık %60 su olan greyfurt içerdiği lifler sayesinde sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokup vücuda tokluk hissi kazandırır. Greyfurt aynı zamanda kalp sağlığını korur. Metabolizmayı hızlı çalıştırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Vücudun enerji ihtiyacını büyük oranda karşılar.

3- MARUL: Marul gibi bütün yapraklı sebzeler yüksek miktarda su içerir. Yeşil yapraklı sebzeler güçlü bir enerji kaynağıdır. Tatlı krizlerini geçiştirir.

4- KARALAHANA: Kara lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler kansere karşı vücudu korur. İçerdiği glukozinolat maddesi kolon prostat ve göğüs kanserine savaş açar. Bir porsiyon karalahana, günlük K ve A vitamini ihtiyacının neredeyse tümünü karşılar. Kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

4-ISPANAK: 1 gram ıspanak 1 dilim kırmızı etten daha fazla protein içerir. Ispanak sindirim sistemini güçlendirir. Vücudun yağ yakımını hızlandırır. Diyet yapanların en çok tükettiği besinlerden birisi ıspanaktır.

5- YAGSIZ BEYAZ ET: Yağsız beyaz et çok düşük bir kaloriye sahiptir. Uzun süre tokluk hissi sağlar. Vücudu zihinde tutar. Hindi ve tavuk göğsü gibi beyaz etler yüksek miktarda protein içerir. Sindirimi kolay gerçekleşir. Metabolizmayı hızlandırır. İçerdiği kaloriden çok yakmaya yardımcı olur. Diyet yapan birisiyseniz eti nasıl pişirdiğinize dikkat etmelisiniz. Kızartmalardan uzak durmalısınız. Izgarada pişirme ya da haşlama yaparak tüketmelisiniz. Yağlı soslardan da uzak durmalısınız.

6-YOĞURT: Yoğurdu günlük taze olarak tüketmelisiniz. Yoğurdun yarım yağlı olmasına dikkat etmelisiniz. Yoğurt güçlü bir kalsiyum kaynağıdır. Kemiklerin güçlenmesini sağlar. Market yoğurtları yerine ev yapımı yoğurtlar tüketmelisiniz. Meyveli yoğurt tüketirken içerdikleri şeker oranına dikkat etmelisiniz. Meyveli yoğurdu evde kendiniz yapabilirsiniz. Doğal ev yapımı yoğurdun içine doğal muz ve çilek gibi mevsimsel meyveleri doğrayıp tüketebilirsiniz. Yoğurdun günlük meyvenin ise doğal olmasına dikkat etmelisiniz.

7-KIRMIZI BİBER: İçerdiği kapsaisin maddesi vücut metabolizmasını hızlandırır. Vücut çok hızlı kalori yakmaya başlar. Acıkmayı yavaşlatır. Diyet yapanlara uzmanların en çok tavsiye ettiği bitki çeşidi kırmızı biberdir. Acı kırmızı biberi sos olarak değil de çiğ ve taze olarak tüketmeye çalışın. Acı sosların içinde bulunan katkı maddeleri un ve şeker sağlık açısından faydalı değildir.

8- ROKA: Hızlı bir şekilde yağ yakmak istiyorsanız roka tüketmelisiniz. Diğer yeşilliklere göre daha düşük kalori içerir. Bir porsiyon rokada 4 kalori vardır. Güçlü bir lif deposudur. Roka K, A ve C vitamini yönünden zengindir.

 

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021