Yapay Zekâ Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar?

0 88

Yapay Zekâ Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar?

Yapay zekâ mühendisi ne iş yapar sorusunu son yıllarda sıkça duymaktayız fakat Önce yapay zekâ nedir buna bir bakalım. Yapay zekâ bilim ve teknolojiyi bir araya getiren insanların aklını kurcalayan teknoloji olarak anılmaktadır. Hiçbir canlıdan parça almadan tamamen makinelerle teknolojiyi kullanarak çalışmalar yapan ve insan beyniymiş gibi programlanarak hareket etme, algılama, öğrenme, cevap verme algoritmaları ile her işleme cevap veren teknolojiye yapan zekâ bunu yapabilen kişiye ise Yapay zekâ mühendisi denilmektedir.

Yapay Zekâ Mühendisi Ne İş Yapar?

Bu meslek son dönemlerin popüler meslekleri arasında yerini aldı. Peki yapay zekâ mühendisi ne iş yapar sorusuna ise şu şekilde cevap verebiliriz; Zor bir meslek olup tamamen sorumluluk isteyen ve hata kabul etmeyen bir meslek dalıdır yapay zekâ mühendisliği… Bilim ve teknolojiyi doğru kullanarak, insana ihtiyaç kalmadan yapılacak işlemleri gelecekte kullanabilmemiz için çalışırlar kısaca. Bu kadar basit değil ama tabi ki bu işinde çok büyük riskleri vardır.

Bir diğer yapmaları gereken şeyler ise;
İşletme yöneticisi, veri mühendisi ve yazılım uzmanları arasındaki etkileşimi koordinasyonu sağlamaktır.
Yapay zekâ çeşitleri üzerinde yapılması gereken test ve analizleri yapar ve çalıştırır.
Makine öğrenme metotlarını dinleyerek uygulayıcıları kolaylıkla kullanabilecekleri ve öğrenebilecekleri bir düzene getirir.

Yapay Zekâ Mühendisleri Nerelerde Çalışır

Yapay zekâ mühendisleri nerelerde çalışır baktığımızda yapay zekâ mühendisleri yazılım firmalarında görev alırlar fakat Sadece yazılım sektöründe çalışmazlar her alanda çalışma fırsatları vardır. Bu meslek dalındaki kişiler fabrikalarda, hastanelerde, üretim sektöründe de çalışabilirler. Kısaca yapay zekâ mühendisleri bir bilgi sistemi ve karmaşık modeller ile çözülmesi gereken her alanda kendilerine bir yer bulabilirler. Bu meslekte amaç ise ileriyi çözme, ileriyi analiz etme ve uygulamaları hayata geçirmektir.

Yapay zekâ mühendisi olmak için Yapay zekâ mühendisliği bölümünü bitirmeleri gerekiyor Bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olanlar ise kendilerini geliştirerek eğitimlere katılarak sertifikalar alarak kendini geliştirerek bu mesleği yapabilirler.

 • Eğitimde öğrenilecek temel bilgilere bakalım.
  -Veri giriş kurulumu.
  -Yazılım Üretim Kurulumu
  -Makine öğrenme algoritmaları
  -Veri madenciliği

Ülkemiz de sadece 3 üniversitede Yapay zekâ mühendisliği bölümü vardır. Bunlar ise;

 • -Hacettepe Üniversitesi, (30 kontenjan)
  -TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (10 kontenjan)
  -Bahçe şehir Üniversitesi (10 kontenjan)

Yapay Zekâ Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Yapay zekâ uzamanı maaşı ne kadar sorusu hepimizin merak ettiği bir konu baktığımızda yapay zekâ mühendisleri maaşları sektörüne göre değişiklik göstermektedir. Devlette çalışan mühendislerle diğer mühendislerin maaşlarının aynı olduğu söyleniyor. Özel sektörde çalışanların ise maaşları değişebilmekte. Yapay zekâ mühendislerinin maaşları eğer Yurt dışında ise en az 300 bin doları bulmaktadır. Tecrübeli bir mühendisin ise yıllık maaşı 2 milyon doları bulabiliyor.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021