Yaşlanmayı Geciktiren Gen Tedavisi

0 36

Yaşlanmayı geciktiren gen tedavisi Çin’in başkenti olan Pekin şehrindeki bilim adamları tarafından fareler üzerinde yapmış oldukları deneyler sonucunda olumlu etkiler göstererek, başarılı bir tablo ortaya çıkardı.

Yaşam sürelerini uzatmayı sağlayan ve yaşlanmanın getirdiği etkileri tam tersine çeviren bir tedavi, insanlar üzerinde de uygulanabilir konuma gelmiş durumda.
Yaşlanmayı önleyen gen tedavisi Science Translational Medicine dergisi tarafından ayrıntılı bir şekilde açıklandı ve yöntemleri hususunda bilgiler verildi. Yayınlanan makalede bilim insanlarının hücresel olarak yaşlanmaya neden olan kat7 isimli bir gen hücresinin etkilerini yok etmek konusu ele alınıyor.

Yaşlanma Karşıtı Gen Tedavisi

Yaşlanma karşıtı gen tedavisi çalışmasını yürüten Çin Bilimler Akademisi’ndeki Zooloji Enstitüsü, yaşlanma karşıtı olan yeni tedavinin dünyada ilk kez gerçekleştirildiğini ve başka hiçbir ülkede bu alanda başarılı olunamadığını dile getirdi. İlk kez bu kadar net ve sonuçlarının kesinlik içerdiği bir gen tedavisi buluşunu yaptıklarını açıklayan Çinli Bilim insanları, bu tedavi ve daha geliştirilmiş versiyonları ile insan ömrünün daha uzun süre devam ettirilebileceğini vurguladılar.

Yaptıkları deneylerden bahseden Çinli bilim insanlarından olan Profesör Qu Jing bu yöntemle insanların daha uzun süre yaşayabileceğini ve fareler üzerinde yapmış oldukları gen tedavisi konusunda, farelerin 6-8 ay sonra çok daha gençleşmiş olduklarını tespit ettiklerini ileri sürdü. Bunun yanı sıra bu yapılan deneylerin sonuçlarında farelerin ömürlerinin yüzde 25 daha uzamış olduğunu gördüklerini ifade etti.

Yaşlanmayı Geciktiren Tedavi

Çinli bilim insanlarının oluşturduğu ekip, CRISPR / Cas9 yöntemlerini kullanarak yaşlanmayı geciktiren tedavi konusunda birçok veri elde etti. Bu yöntemle birçok geni tarama özelliğine sahip olan Çinli bilim insanları, buldukları bu yöntemleri ilerleyen vakitlerde primatlar üzerinde de denemeyi istediklerini de dile getirdiler. Elbette gen tedavisi konusunun tam anlamıyla kesinlik arz etmesi için çok daha fazla maliyet ve araştırma gerektirdiğini de belirttiler. Kendilerinden oldukça emin olan Çinli bilim ekibi, ilerleyen zamanlarda çok daha fazla deney ve veriler yöntemi ile yaşlanmayı geciktiren gen tedavisi alanında başarılı sonuçlar elde edeceklerini ifade ettiler.

(Pilliblog.net )

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021