Yurtdışında Lise Eğitimi Nasıl

0 21

Yurtdışında Lise Eğitimi Nasıl?

Orta düzey yabancı dil bilgisine sahip olan ve iyi bir akademik başarıya sahip orta öğretim seviyesindeki her öğrenci yurt dışında lise eğitimi alabilir. Yurt dışı lise eğitimi, yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim almak isteyenler için avantajlı bir durum oluşturmaktadır. İlköğretim eğitimini Türkiye’de tamamlayıp henüz orta öğretime başlamamış öğrenciler, herhangi bir not ortalamasına bakılmaksızın kayıt işlemi yaptırabilirler. Ancak lise eğitimine Türkiye’de başlamış öğrencilerden not ortalaması istenir.

Yurt Dışı Eğitim İçin Gerekli Yabancı Dil Düzeyi

Yurt dışı lise eğitimi için yeterli olduğu söylenen orta düzey yabancı dil seviyesi B1 olarak belirtilmektedir. Söz konusu B1 düzeyini ölçüm yöntemleri de öğrencinin yaşına göre farklılık arz etmektedir. Eğer öğrenci 16 yaşın altında ise herhangi bir uluslararası yabancı dil sınavına girmek zorunluluğu bulunmamaktadır. Yaşı 16’nın altında olan öğrencilerin yabancı dil yeterliliği öğrencinin başvuruda bulunduğu lisenin görevlileri tarafından mülakat yoluyla tespit edilir. Mülakatlar internet yoluyla yapılır. Ancak 16 yaş üzerindeki öğrencilerin uluslararası geçerliliği olan bir yabancı dil sınavına girmeleri önemle tavsiye edilir.

Yabancı Dil Hazırlık Programları

Yeterince yabancı dil bilgisi olmayan öğrenciler de yurt dışında lise eğitimi alma imkânları bulunmaktadır. Bazı yurt dışı liseler yabancı dil düzeyleri yetersiz olan öğrencilere yabancı dil hazırlık eğitimleri vermektedir. Bu eğitimler genellikle eğitime eylül döneminde başlayacaklar için yaz okullarında verilmektedir. Ayrıca öğrenciler lise eğitimi boyunca mevcut müfredata ek olarak da yabancı dil dersi alabilmektedirler.

Yurt Dışı Devlet ve Özel Liseler

Yurt dışındaki liseler devlet okulları ve özel okullar olmak üzere ikiye ayrılır. Yurt dışındaki devlet okullarına yerleştirmeler, bazı devletlerde merkezi sistemle olurken bazılarında adrese bağlı kayıt sistemi ile yapılmaktadır. Yurt dışında eğitim hakkı kazanmış öğrenciler okuyacakları lisenin yakınlarındaki bir ailede konaklama seçeneğini kullanabilirler. Bu aileler, konaklama işleri ile uğraşan özel firmalar yoluyla ayarlanabilir. Yurt dışındaki özel liseler yabancı öğrencilerini yerleşik öğrencilerinin veya çalışanlarının ya da çalışanlarının yakınlarının ailelerinin evlerine yerleştirebilmektedirler. Aile yanında kalan yabancı öğrenciler okula, okul servisleri ile gidebildikleri gibi toplu taşım araçlarının yaygın olduğu yerlerde toplu taşım araçlarını kullanabilmektedirler.

Yurt Dışı Değişim Programları

Yurt dışı lise eğitiminde bir diğer seçenek ise yurt dışı lise değişim programlarıdır. Yurt dışında lisenin tamamı değil de bir kısmının okunmasının tercih edilmesi durumunda değişim programları en iyi seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durum öğrencinin okuduğu lisenin anlaşma yaptığı bir lise ile olabileceği gibi öğrencinin kendi bulduğu bir lise ili de olabilir. Eğer öğrenci anlaşmalı liseye kayıt yaptırırsa sadece konaklama ücreti ödemekle mükelleftir. Ancak kendi bulduğu bir liseye kayıt yaptırırsa konaklama ücreti ile birlikte eğitim ücretini de ödemekle mükelleftir.

Liseyi yurt dışında okuyan öğrenciler yurt dışı liseden aldıkları diplomayı Milli Eğitim Bakanlığına ibraz etmeleri durumunda denklik belgesi alırlar. Lise eğitimlerinin bir kısmını yurt dışında okuyup Türkiye’ye dönen öğrenciler yurt dışında aldıkları dersleri saydırabilirler.

Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News’te Pilliblog’a abone olun

Kaynak : Pilliblog.NET

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Copyright MEBUTASARIM ©2021